Młodzi żeglarze AZS w krajowej czołówce

LUMAR
Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist ogłosiło wyniki Pucharu Polski w tej klasie. Trzecie miejsce w punktacji generalnej zajęła sekcja żeglarska AZS Poznań. Pierwszy był ChKŻ Chojnice, drugi MOS Iława. Sklasyfikowano 81 klubów.

- Jest to najlepszy wynik w historii, jaki AZS Poznań uzyskał w tej klasie - chwali się Leszek Kostański, trener-koordynator. - Szczególne słowa uznania należą się bardzo licznej grupie zawodników startujących w tym roku w grupie B i ich trenerom Monice Górnej i Tomaszowi Czarneckiego. Dziękujemy także rodzicom. W grupie B AZS zajął pierwsze miejsce. Poprzedni raz taki wynik osiągnęliśmy w 2006 roku. Najbardziej wartościowe wyniki w tym roku uzyskali Jan Marciniak, Szymon Kopyta i Krzysztof Wyrzykiewicz. Pierwszy z nich, wśród 677 sklasyfikowanych zawodników, cieszył się z 16. lokaty, a pozostali uplasowali się na 28. i 40.

W grupie A, w której startują najstarsi i najbardziej zaawansowani zawodnicy, reprezentanci Polski na mistrzostwa świata i Europy, AZS zajął szóste miejsce na 46 sklasyfikowanych klubów. Najwyżej sklasyfikowana w rankingu jest Sandra Jankowiak, która w open zajęła piąte miejsce na 273 sklasyfikowanych zawodników i trzecie miejsce wśród dziewcząt. Marta Biernaczyk zajęła 24. miejsce, a Michał Lisiecki 35. Jego miejsce w rankingu jest znacznie obniżone z powodu choroby podczas mistrzostw Polski, która nie pozwoliła mu wystartować w sześciu wyścigach. Michał w przyszłym roku wystartuje w klasie Laser 4,7, natomiast Marta przechodzi do klasy 420 i stworzy załogę z Ewą Szczęsną z ChKŻ Chojnice, drugą dziewczyną na tegorocznych mistrzostwach świata w klasie Optimist.

W ramach sekcji żeglarskiej AZS Poznań działa Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy Optymistrz, który jest odpowiedzialny za prowadzenie naboru i zajmuje się dziećmi od 8 do 11 lat. Uczestniczy on w programie Nivea Błękitne Żagle, który obejmuje konkurencje na wodzie oraz różne konkursy i gry na lądzie. Młodzi żeglarze z Optymistrza zajęli trzecie miejsce. Rewelacją była 9-letnia Matylda Kujawińska, która bezbłędnie opanowała międzynarodowy kod flagowy i nie miała sobie równych w Polsce.