Poznań: Znamy firmę, która dostarczy 75 autobusów

  Poznań: Znamy firmę, która dostarczy 75 autobusów

  Katarzyna Fertsch

  Aktualizacja:

  Za nieco ponad 93,5 miliona złotych firma Solaris Bus&Coach dostarczy Poznaniowi 75 nowych autobusów. We wtorek najkorzystniejszą ofertę wybrała komisja przetargowa MPK. Tym razem producent z Bolechowa czuł jednak na plecach oddech konkurencji - oferta złożona przez firmę MAN była o tylko 0,5 miliona złotych droższa.
  Firma Solaris zwyciężyła zdobywając 99,11 punktów (na 100 możliwych). MAN zdobył niewiele mniej - 97,24 punktów. - Braliśmy pod uwagę jeszcze jedną ofertę, ponieważ spełniała wszelkie wymogi formalne - mówi Krzysztof Książyk, dyrektor przewozów autobusowych MPK. - Propozycja Volvo była jednak dużo droższa od dwóch pozostałych.

  Za 75 autobusów kupionych od Volvo musielibyśmy zapłacić ponad 113 milionów złotych. Oferta Solarisa była o 20 milionów tańsza. MPK zapłaci jednak dużo mniej - zakup jest dofinansowywany z budżetu unijnego. Unia Europejska dołoży nam prawie 60 mln zł. - Od razu staraliśmy się o dofinansowanie w wysokości 80 procent i udało się - dodaje dyrektor Książyk.


  Zanim decyzja MPK się uprawomocni, musi upłynąć 10 dni. W tym czasie konkurencja może zgłaszać protesty. Później przetarg musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Urząd Zamówień Publicznych. W tym roku nie ma już więc szans na podpisanie umowy z Solarisem. Stanie się to na początku przyszłego, a autobusy trafią do Poznania przed Euro 2012.

  Nowe pojazdy będą identyczne jak te, które Solaris obecnie nam dostarcza (MPK kupiło 25 sztuk). Wśród nich znajdzie się 30 standardowych, 12-metrowych pojazdów oraz 45 przegubowych o długości 18 metrów. Będą one niskopodłogowe, klimatyzowane w kabinie kierowcy i pasażerów, wyposażone w kamery - również zewnętrzne - oraz system gaszenia pożarów w komorze silnika.

  Na pokładzie każdego zamontowany zostanie także automat biletowy. Autobusy znane jako "jamniki" będą też przyjazne osobom niepełnosprawnym i środowisku - wyposażone w ekologiczne silniki spełniające najwyższe normy emisji spalin.

  Pod koniec zeszłego roku MPK kupiło 6 Solarisów. Na początku tego - 4 autobusy MAN. Zakup kolejnych Solarisów pozwoli na całkowite wyeliminowanie z tras dziennych Ikarusów.

  - Uroczyste pożegnanie wysłużonych Ikarusów zaplanowaliśmy na początek przyszłego roku - mówi Książyk. - Problem mamy tylko z linią prowadzącą do Kiekrza. Tam nowoczesne przegubowce nie dojadą. Dlatego zostawimy pewnie dwa albo trzy stare, żeby mogły wozić pasażerów w sezonie.

  Zakup 100 nowych, niskopodłogowych autobusów jest jednym z punktów umowy długoletniej, jaką MPK podpisało z miastem.

  Solaris dostarcza autobusy do Kielc
  Producent z Bolechowa wygrał też przetarg na dostawę 40 autobusów do Kielc. Kilka dni temu trafiła tam pierwsza partia "jamników". Autobusy te są w pełni niskopodłogowe, ekologiczne, wyposażone w automaty biletowe i monitoring oraz klimatyzowane. Co ciekawe, zamawiający zażyczył sobie również kasowniki dwusystemowe (na bilet tradycyjny i elektroniczny) oraz system zliczania potoków pasażerskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skandal

  coneks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Czy nikt nie widzi nic podejzanego w tym że najpierw Solaris wygrywa przetarg na tramwaje o jakieś śmieszne milimetry szerszego przejścia mimo wyższej ceny a teraz na autobusy majac ofertę tańszą o...rozwiń całość

  Czy nikt nie widzi nic podejzanego w tym że najpierw Solaris wygrywa przetarg na tramwaje o jakieś śmieszne milimetry szerszego przejścia mimo wyższej ceny a teraz na autobusy majac ofertę tańszą o 0.5mln.Oba przetargi ustawione na 100%.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo dobrze

  hipper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  wspomagac polskie firmy - szczegolnie wielkopolskie! kupowac tylko polskie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o, miernoto ...

  pasażer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Leokadio, zamiast pisać brednie, dołącz do grona miernot, stwórz firme i jej produkt oraz startuj w przetargach - kto Ci tego wzbrania?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Solaris

  Majk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Żadnych mercedesów nie chcę widzieć w Poznaniu! Solarisy są sprzedawane na cały świat i niczym nie ustępują innym markom! Dzięki temu też karmimy ludzi w swoim mieście, a nie kogoś, gdzieś indziej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MAN

  Solaris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Szkoda, że nie wygrał MAN.
  Solarisy nie są złe.. ale MANy wg mnie są lepsze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwyciezyły mafijne układy

  Leokadia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  miejmy nadzieje, ze wkroczy prokuratura a man podobnie jak pesa złozy odwołanie do śadu, prokuratury i strasburga a uczciwi mieszkany poznania dozyja dnia kiedy firlik gajdzinska olszewscy grobelny...rozwiń całość

  miejmy nadzieje, ze wkroczy prokuratura a man podobnie jak pesa złozy odwołanie do śadu, prokuratury i strasburga a uczciwi mieszkany poznania dozyja dnia kiedy firlik gajdzinska olszewscy grobelny i inne mioernoty i matacze skoncza w pudle.... w imieniu uczciwych poznaniakow domagam sie by moje pieniadze jako podatnika były wydawane na mercedesy a nie jakies gowno solarsyfa z oblechowa....totalna porazka i skandal...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo