Nieprzytomnie zakochani mają chemiczne motylki w brzuchu

  Nieprzytomnie zakochani mają chemiczne motylki w brzuchu

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Zakochani tłumaczą miłość jako łaskotanie w brzuchu i euforię przepełniającą szczęściem. Naukowcy nie są nieprecyzyjni. Wolą konkrety przekładające się wręcz na chemiczne wzory. Analizując stan zakochania, szukają wyjaśnienia w mózgu. Jak to więc jest: serce czy mózg przyprawia nam skrzydła? - pyta Danuta Pawlicka.
  Miłość spada na człowieka jak grom z jasnego nieba. Wytrąca z codziennych zajęć, zakłóca sen i racjonalne myślenie. Uskrzydla, daje takiego kopa i wywołuje taką euforię, że człowiek unosi się w powietrzu. To tylko chemia - badacze sprowadzają zakochanych na ziemię. Mózg działa tak pod wpływem pewnych związków, które wprost zalewają ośrodek przyjemności. Spokojnie, taka irracjonalna, wręcz patologiczna nadaktywność nie trwa wiecznie.

  Zakochani czują motylki w brzuchu? Eee, to zwykłe skurcze macicy zwiastujące erotyczne podniecenie. Mają maślane oczy, a obiekt westchnień widzą bez wad? Ależ tak działają katecholaminy, których nadmiar zwiastuje stany maniakalne. Czym więc jest miłość - szlachetnym i gorącym uczuciem, a może stanem fizjologicznym, za który odpowiada fizjologia mózgu?

  To tylko chemia

  Tutaj nie ma miejsca na serce i marzenia szybujące pod niebo. Udowadnia to Helen Fischer, amerykańska antropolog i badaczka miłości, która ostatecznie pozbawia ją boskich cech. W swojej najnowszej książce "Dlaczego On, dlaczego Ona" krok po kroku tłumaczy, od czego zależy strzał amora. Nieobliczalny, więc trudny do przewidzenia bożek nie wybiera na oślep, bo kieruje nim konkretny związek chemiczny. Osoba z wysokim poziomem dopaminy i serotoniny najpewniej usidli typy podobne do siebie, czyli odkrywców i budowniczych. Inaczej zachowa się mężczyzna bądź kobieta reprezentująca cechy dyrektorskie z przewagą testosteronu. W tym przypadku organizm drugiej połówki jabłka będzie miał w nadmiarze estrogen. Tak chemicznie zestawione pary według Fischer wyjaśniają to, co zwykliśmy ubierać w poetyckie strofy. Nie ona jedna wzniosłe uczucie rozbiera na czynniki pierwsze.
  1 3 4 5 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo