Wypowiedzmy wojnę grypie i przeziębieniu!

  Wypowiedzmy wojnę grypie i przeziębieniu!

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Największym błędem w traktowaniu grypy jest powszechne mylenie jej ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, której powikłania potrafią zagrozić życiu. Jak odróżnić te dwie choroby i jak ich uniknąć, szczepiąc się i myjąc często ręce, pisze Danuta Pawlicka.
  Grypę wywołuje wirus grypy, który przenosi się drogą kropelkową, gdy chora osoba kicha i kaszle. A jednak można obronić się przed spotkaniem z wirusem.

  Grypa stara jak świat  Wirus grypy ma historię starszą od egipskich piramid. Jednym z pierwszych historyków, który opisał grypę w V wieku p.n.e., był Hipokrates. Pierwszą pandemię grypy odnotowano w XVI w. i od tamtego czasu kolejne pojawiały się w odstępach kilkudziesięcioletnich.
  W XX wieku było kilka epidemii i jedna pandemia po I wojnie światowej - sławna "hiszpanka" pochodząca od ptaków, która przez dwa lata przeniosła na tamten świat 50 milionów ludzi, więcej niż cała I wojna. To była największa "zaraza" w czasach nowożytnych, która w latach 1918-19 przetoczyła się przez glob w trzech falach. Aż do tego roku nie mieliśmy do czynienia z równie niebezpiecznym wirusem.
  Wirusolodzy przypisują ten względny spokój, jaki nastąpił po "hiszpance", rozwojowi odporności wśród ludzi i coraz powszechniejszym szczepieniom.

  Wirus o trzech twarzach  Grypę wywołują trzy rodzaje wirusa - A,B i C. Dwa pierwsze są "zjadliwe" dla zdrowia i groźne dla człowieka, bo odpowiadają za poważne zachorowania, które mogą szybko osiągnąć rozmiary epidemii i pandemii. Typ C nie jest w stanie położyć do łóżek tyle osób, aby trzeba było zamykać szkoły i przedszkola (jest łagodny).

  Wirus z grupy A występuje u ludzi, ale także u świń, koni, fok, ptaków (obecna grypa świńska ma w nazwie literę: AH1N1). Wirus B obiera sobie za siedlisko wyłącznie organizm człowieka. Najłagodniejszy C zagnieżdża się w organizmach ludzi i świń. Jego obecność poznajemy po zapaleniu spojówek przebiegającym na przykład w infekcji.
  1 3 4 5 6 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo