UAM dostanie dodatkowe 180 milionów złotych na inwestycje

  UAM dostanie dodatkowe 180 milionów złotych na inwestycje

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Szykuje się miły prezent gwiazdkowy dla Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rząd chce zagwarantować uczelni dodatkowe 180 milionów złotych, które zostaną wypłacone w latach 2012-2015. Od kilku miesięcy o pomoc finansową zabiegał senat UAM.
  Uniwersyteckie inwestycje to jedno z nielicznych przedsięwzięć, które łączy wielkopolskich polityków wszystkich opcji politycznych. W 2004 za rządów SLD-PSL przyjęto wieloletni program "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2011". W specjalnej ustawie zapisano 312 milionów złotych. Za tę kwotę powstało lub powstanie wiele ważnych obiektów w kampusie Morasko (na przykład Wydział Biologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydział Chemii, Wydział Humanistyczny, a także zespół domów studenckich i obiektów sportowych) oraz budynki naukowo-dydaktyczne w Pile, Kaliszu i w Collegium Polonicum w Słubicach.
  Data 2011 roku nie była przypadkowa, bo właśnie wtedy przypada 400. rocznica powołania w Poznaniu uniwersytetu. Podobne rządowe wsparcie otrzymał Uniwersytet Jagielloński (600 mln zł) i Uniwersytet Wrocławski (130 mln zł).

  To był pokaźny zastrzyk finansowy dla największej uczelni w Wielkopolsce. Jednak w ciągu kilku lat koszty inwestycji znacznie wzrosły. Według obecnych cenników za 312 milionów złotych inwestor nie mógłby zrealizować wszystkich planów. Dlatego władze uczelni rozpoczęły zabiegi, żeby tę dotację zwiększyć. Chodziło o pokrycie różnicy między kwotą 312 milionów zapisanych w ustawie, a rzeczywistymi kosztami przedsięwzięcia.

  Jak się dowiedzieliśmy, wielkopolski Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ma szansę dostać w latach 2012-2015 dodatkowe 180 milionów złotych.

  - W czasach kryzysu gospodarczego znalezienie takiej kwoty nie było łatwe. Ale na szczęście się nam udało. Te pieniądze są już zagwarantowane i nie ma żadnego zagrożenia. Podobne wsparcie otrzymał zresztą Uniwersytet Jagielloński - podkreśla poseł Waldy Dzikowski, szef wielkopolskiej PO.


  UAM na razie jeszcze nie cieszy się w pełni z dobrych informacji i cierpliwie czeka na oficjalne potwierdzenia.
  - Postępowanie waloryzacyjne jest w toku. Na razie żadna gwarantowana kwota nie jest zapisana w ustawie - odpowiada dyplomatycznie Marzena Barańska, rzecznik UAM.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak mozna miec na imie WALDI?

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  OKROPNE... a wiec PIENIAZKI sie znalazly bo Waldi zalatwil i wszyscy sie cieszymy oje jejoj oj oj..
  Zawdzieczamy to Waldiemu, PO i WUCOWI Tlukowi . OCZYWISCIE!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo