Poznań: Grupa HCP dalej zwalnia załogę

  Poznań: Grupa HCP dalej zwalnia załogę

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pierwszego grudnia skończy się okres wypowiedzenia kolejnym 150 pracownikom Cegielskiego objętym zwolnieniami grupowymi. Wczoraj wypowiedzenia dostały następne osoby - tym razem z Logocentrum - spółki córki HCP, zajmującej się logistyką, magazynowaniem, a także cięciem metali.
  Ze 100 osób wypowiedzenia dostało wczoraj 20. Jednak drugie tyle zdecydowało się odejść. - Część osób mogła przejść na zasiłki przedemerytalne, część miała perspektywy innej pracy - wyjaśnia Łukasz Rybac-ki, prezes Logocentrum. - Zresztą ludzie wykazali się zrozumieniem. Gdybyśmy nie zredukowali zatrudnienia teraz, za trzy miesiące z firmy nic by nie zostało. Mamy wolne powierzchnie magazynowe, mamy moce przerobowe, brakuje nam zleceń.

  Sytuacja Logocentrum jest wprost związana z kondycją spółki-matki, na której rzecz świadczyło około 70 proc. usług. Tych zleceń nie ma. Nie ma też kolejnych 15 proc. zleceń napływających wcześniej od branży stoczniowej. Prezes Rybacki wierzy, że w zredukowanym składzie firma zdoła znaleźć zbyt na swoje usługi, zwłaszcza że jest planowane połączenie Logo-centrum z Transcelem - spółką córką Cegielskiego zajmującą się transportem. Ta fuzja nie będzie się wiązała ze zwolnieniami.

  Wciąż jednak niepewne są losy załóg innych spółek zależnych od Cegielskiego. Fabryka Pojazdów Szynowych i Fabryka Silników Agregatowych i Trakcyjnych mają pracę na pierwszy kwartał 2010 roku. W czarnych barwach rysuje się przyszłość Remocentrum - obsługującej serwis gwarancyjny produktów H. Cegielskiego. Na razie decyzje w jej kwestii nie zapadły.

  Teraz największe zmartwienia związkowców z Inicjatywy Pracowniczej, którzy spotkali się wczoraj z radnym Antonim Szczucińskim z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta, to pomoc dla już zwolnionych pracowników w poszukiwaniu nowego zajęcia, a także pomoc socjalna oraz kwestia odpraw. 150 osób spośród zwalnianych z Cegielskiego, którym wypowiedzenia kończą się 30 listopada, powinno dostać odprawy 10 grudnia. Zarząd spółki przyznaje, że będzie z tym kłopot.
  W poniedziałek Cegielski wystawi na sprzedaż nieruchomości na Wildzie, a także PESĘ. Nawet jeśli znajdą się chętni, do transakcji nie dojdzie z dnia na dzień.
  Do tego zwolnieni z Cegielskiego nie figurują jeszcze w statystykach Urzędów Pracy. Radni zaplanowali więc w budżecie na przyszły rok mniejsze wydatki na pomoc społeczną. Szczuciński zapewnił, że wniesie poprawkę do budżetu, a także porozumie się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w sprawie możliwości objęcia byłych pracowników Cegielskiego programem wsparcia.

  W końcu zeszłego roku grupa HCP zatrudniała blisko 2800 osób. Gdy z pracy odejdą wszyscy, którzy już otrzymali wypowiedzenia, zostanie 2112 osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rząd ma pieniądze

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  ale Cegielski nie ma oparcia u posłów, którzy wolą setki milionów przeznaczyć na UAM, który rocznie produkuje więcej bezrobotnych niż zatrudnionych w HCP. O co tu chodzi? Jaki pożytek ma Poznań z...rozwiń całość

  ale Cegielski nie ma oparcia u posłów, którzy wolą setki milionów przeznaczyć na UAM, który rocznie produkuje więcej bezrobotnych niż zatrudnionych w HCP. O co tu chodzi? Jaki pożytek ma Poznań z tzw. "naukowców"? Gdzie są ich programy naprawcze dla HCP? Posłowie - co zrobiliście dla Cegielskiego? A Radni - owszem zrobili - postawili pomnik. a tramwaje zamówili gdzie indziej ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FSA ma pracę na pierwszy kwartał??

  NJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Tylko wtedy jak pięciu pracowników będzie jedną śrubkę dokręcać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ożesz CEGIELSKI SPRZEDAJE PESĘ

  tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  "W poniedziałek Cegielski wystawi na sprzedaż nieruchomości na Wildzie, a także PESĘ!" To wystarczy na pare lat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo