Kultowe miejsca Poznania nadal czekają na remont

  Kultowe miejsca Poznania nadal czekają na remont

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Bardzo charakterystyczne miejsca Poznania, uwieczniane na widokówkach i zdjęciach turystów. Już w tym roku miały zostać wyremontowane, zagospodarowane. Na razie jednak nie widać żadnych prac.
  To duma stolicy Wielkopolski - Okrąglak. Przez wiele lat zaniedbany, teraz miał już odzyskiwać blask. Taras widokowy na dachu, nowoczesne biura, butiki i restauracje, tak miał wyglądać po generalnym remoncie zakończonym w przyszłym roku. Zgodnie z planami Okrąglak po modernizacji miał stać się budynkiem biurowym klasy "A".

  Miał spełniać wymogi nowoczesnego obiektu komercyjnego: elegancki hol z recepcją, wysokiej klasy materiały wykończeniowe, klimatyzowane powierzchnie, alarm, zaawansowane systemy ochrony przeciwpożarowej DSO (dźwiękowy system ostrzegania) wraz z czujnikami dymowymi, system monitorowania, a także BMS -System Zarządzania Budynkiem.

  Według inwestora w Okrąglaku ma być nie tylko nowoczesne, ale i jedne z najładniejszych powierzchni biurowych z doskonałym naturalnym doświetleniem, dające możliwość elastycznego podziału na funkcjonalne pokoje biurowe lub na powierzchnię typu "open - space". Oprócz biur na parterze znajdować się będą sklepy, kondygnacje -1 i -2 należeć będą do restauracji (ok. 600 miejsc), do której będzie prowadzić osobne wejście bezpośrednio z ul. 27 Grudnia.
  Wizja piękna, ale cały czas oddalona w czasie. W tym roku prace się nie zaczną. Kryzys pozmieniał wiele planów, w tym także ten. Inwestor musi najpierw znaleźć chętnych na wynajem budynku za dwa lata po remoncie, by dostać pieniądze od banku.

  Takie jest życie, ale jednak żal, że Okrąglak nadal przynajmniej przez najbliższe miesiące pozostanie jedną z bardziej szarych budowli miasta.
  - Trwa proces komercjalizacji budynku i dopóki nie podpiszemy wszystkich negocjowanych umów, prace się nie rozpoczną - mówi Anna Kaniginin z Agencji Advanced Public Relations.

  Stara Drukarnia Concordia w przyszłym roku stanie się Centrum Designu, które będzie centrum nowoczesnej myśli o sztuce użytkowej nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Na razie budynek czeka na generalny remont:

  - Wszystko idzie zgodnie z planem - twierdzi Piotr Voelkel, prezes zarządu firmy VOX, właściciel drukarni i terenu obok. - Prawdopodobnie w połowie grudnia złożymy wniosek o dotację unijną. Konkurs powinien się zakończyć w marcu przyszłego roku. Liczymy bardzo, że dostaniemy dofinansowanie i jak tylko otrzymamy pieniądze, to w kwietniu lub maju rozpoczną się prace. W Urzędzie Miasta mamy złożony wniosek o pozwolenie na budowę, który odbieramy w przyszłym tygodniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo