Rząd zalega z wypłacaniem dofinansowań

  Rząd zalega z wypłacaniem dofinansowań

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jeszcze pół roku temu martwiliśmy się, że Wielkopolska najgorzej wydaje unijne pieniądze. Kiedy pożyczki i szkolenia z funduszy europejskich wreszcie ruszyły, to mamy kolejny problem. W wielkopolskiej kasie brakuje co najmniej 120 milionów złotych, które powinien nam wypłacić rząd. Ministerstwo Finansów zamiast przekazać pieniądze wielkopolskim przedsiębiorcom... opłaciło za to Brukseli unijne składki. Wszystko przez kryzys gospodarczy.
  Problem dotyczy wszystkich województw w naszym kraju. Szacunki samorządów wskazują, że rząd nie wypłacił około półtora miliarda złotych.
  - Mój unijny wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Niestety, obiecanych pieniędzy nie dostałem i nikt, nie potrafi mi nawet powiedzieć, kiedy to nastąpi - żali się jeden z wielkopolskich przedsiębiorców, który będzie zmuszony wziąć kredyt, żeby uregulować wszystkie zobowiązania wynikające z unijnego projektu.

  Ministerstwo Finansów problemu nie widzi, tłumacząc, że większość województw i tak nie wykorzystuje wszystkich przekazanych w ciągu roku pieniędzy. Ale na przykład Wielkopolska takiego kłopotu nie ma. Chętnie by te pieniądze wypłaciła, tylko ich nie ma.

  Wczoraj gościem Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej była Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
  - W najbliższym czasie okaże się, ile pieniędzy będziemy mogli przekazać. Przypomnę jednak, że Wielkopolska sprawnie wydaje unijne środki. W tym roku wzięła prawie dwa razy więcej niż zakładał budżet - mówiła minister.

  Problem dotyczy przede wszystkich tych Wielkopolan, którzy korzystają z Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego idą pieniądze na przykład na szkolenia dla bezrobotnych. Strategiczne inwestycje komunikacyjne w regionie jeszcze nie ruszyły. Są spóźnione co najmniej o dwa lata, bo polskie prawo związane z ochroną środowiska trzeba było dostosować do unijnego. Do 2013 roku Wielkopolska dostanie z Unii Europejskiej prawie 1,3 miliarda euro.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CUD-owny rząd oszukuje????

  obserwer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co ty Cylka nie POwiesz!!! Twój - bo mój na pewno NIE - OSZUKUJE??? a wręcz nas OKRADA!!!! A tak piałeś (wszyscy pialiście) na całe głosikowe szpalty jak to będzie CUD-ownie kiedy wreszcie...rozwiń całość

  Co ty Cylka nie POwiesz!!! Twój - bo mój na pewno NIE - OSZUKUJE??? a wręcz nas OKRADA!!!! A tak piałeś (wszyscy pialiście) na całe głosikowe szpalty jak to będzie CUD-ownie kiedy wreszcie CON-donek zacznie (nie)rządzić. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo