Przestępczość: Sprzedawali fikcyjne auta. Wyłudzili prawie...

  Przestępczość: Sprzedawali fikcyjne auta. Wyłudzili prawie milion złotych

  KWP w Poznaniu

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Prawie milion złotych od kilkuset osób z całej Polski wyłudziła grupa oszustów działająca na motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 7 osób, tym razem z Leszna, Rawicza i Poznania zamieszane w ten proceder. Dotychczas w ręce policjantów wpadło 16 podejrzanych, a 14 z nich trafiło do aresztu.
  Oszuści umieszczali w serwisach ogłoszeniowych oferty sprzedaży samochodów osobowych, ciągników rolniczych lub maszyn budowlanych, które tak naprawdę nie istniały, a zdjęcia były przypadkowo ściągane z Internetu. Kiedy na ogłoszenia odpowiadali zainteresowani klienci, podejrzani przejmowali inicjatywę.

  Prowadzili rozmowy w taki sposób, żeby potencjalnych klientów nakłonić do wpłaty zaliczki w wysokości od 10 do 20 procent wartości oferowanego do sprzedaży pojazdu. Wysokość tych zaliczek wynosiła od 1000 do 8000 zł. Po wpłacie zaliczki na wskazany przez oszustów rachunek bankowy kontakt z nimi się urywał.

  Biorąc pod uwagę, że oferowane przez oszustów ceny pojazdów były bardzo atrakcyjne, sporo osób z całej Polski dało wciągnąć się w pułapkę. Odzyskanie utraconych pieniędzy w praktyce było niemożliwe, ponieważ rachunki były otwarte na podstawione osoby. Oszuści zrywali ponadto wszelkie kontakty, starając się nie pozostawić żadnych śladów.

  W kwietniu 2009 r. policjanci z CBŚ zatrzymali między innymi Tomasza Sz. z Leszna, który okazał się szefem i organizatorem grupy oszustów. Na jego zlecenie wspólnicy zamieszczali na portalach motoryzacyjnych fikcyjne ogłoszenia. Inni zakładali na podstawione osoby konta w bankach.

  Dotychczas w tej sprawie policjanci z CBŚ zatrzymali 16 osób i większość z nich na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu trafiło do aresztu. Wszyscy będą odpowiadać za oszustwo i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo Tomasz Sz. będzie odpowiadał za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo