Sport: Mieszkańcy Poznania chcą decydować o Stadionie...

  Sport: Mieszkańcy Poznania chcą decydować o Stadionie Miejskim

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznaniacy chcą mieć swój udział w decydowaniu o losach Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej. 150-ciu mieszkańców dyskutowało w sobotę o możliwościach zagospodarowania obiektu po Euro 2012. Na ich pytania odpowiadali eksperci reprezentujący władze miasta, spółkę Euro Poznań 2012 i środowisko sportowe. A wszystko w ramach pierwszego w Polsce sondażu deliberatywnego.
  Opracowana przez prof. Jamesa Fishkina z Uniwersytetu Standforda metoda deliberacji to element Projektu Społecznego 2012. Jest to inicjatywa Uniwersytetu Warszawskiego, która ma na celu zaangażowanie obywateli w przygotowania do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Sondaż deliberatywny to forma debaty publicznej.

  Dobrani według kryteriów demograficznych poznaniacy mieli ukształtować swoje zdanie na podstawie dyskusji i pytań do ekspertów.
  Opinię uczestników badano dwukrotnie: przed i po debacie. Każdy z nich przed przystąpieniem do dyskusji zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat stadionu przy Bułgarskiej oraz alternatywnymi scenariuszami działań po 2012 roku.

  - Scenariusze wykorzystania stadionu zostały przygotowane tak, by przedstawić cały wachlarz możliwości - tłumaczył podczas debaty Michał Prymas, pełnomocnik miasta ds. Euro 2012. - Nie wykluczamy jednak, że ostatecznie połączymy kilka pomysłów. Podpowiedzią ma być między innymi sondaż. Chcemy wiedzieć, czego oczekują mieszkańcy.

  Wśród propozycji znalazły się: finansowanie stadionu w całości przez miasto i pozostawienie go tylko dla użytku piłkarzy Lecha, stworzenie tam centrum rekreacji i sportu zarządzanego przez miejską spółkę, prowadzenie centrum sportu przez komercyjną firmę oraz połączenie funkcji sportowej z obiektem biznesowym.

  W trakcie rozmów prowadzonych przez moderatora, uczestnicy oceniali te scenariusze i proponowali własne rozwiązania. Każda grupa przygotowywała także pytania do ekspertów. Ich tematyka była różna. Największe zainteresowanie budziły kwestie finansowe. Poznaniacy chcieli wiedzieć, ile pieniędzy władze miasta przeznaczyły na modernizację stadionu, czy w budżecie są pieniądze na późniejsze zagospodarowanie i czy mieszkańców będzie stać na korzystanie z obiektu. Dyskusji jako obserwator przysłuchiwał się prezydent Ryszard Grobelny.

  - Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony - oceniał później prezydent. - Pytania były trafne i przemyślane. Widać było, że jest to świadome uczestnictwo.
  Wśród pomysłów znalazły się propozycje zbudowania przy stadionie basenu, lodowiska, sal fitness czy ośrodka rehabilitacji. Mało kto aprobował scenariusz stworzenia tam centrum biznesowego. Szczegółowe wyniki sondażu zostaną ogłoszone dziś.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo