Poznań: Naukowcy dyskutowali o przyszłości

  Poznań: Naukowcy dyskutowali o przyszłości

  Mateusz Pilarczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj w auli Lubrańskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpoczęła się konferencja naukowa "Trzy uniwersytety, trzy miasta, trzy regiony", której zadaniem jest porównanie Poznania, Wrocławia i Szczecina.
  Organizatorzy w dyskusji nie ograniczyli się wyłącznie do rozpatrzenia problemów wymienionych aglomeracji. Postanowili skonfrontować ze sobą również regiony, których liderami są wymienione miasta oraz porównać rolę działających w nich uniwersytetów.

  Zestawienie Poznania, Wrocławia i Szczecina nie jest oczywiście przypadkowe. Miasta te nie tylko łączy położenie w zachodniej Polsce, ale również skomplikowana przeszłość, która do tej pory wpływa na ich funkcjonowanie.

  Wyjątkowość konferencji naukowej zorganizowanej przez Zakład Myśli i Kultury Politycznej Instytutu Historii UAM miała polegać na zaproszeniu do dyskusji nie tylko naukowców, ale i prezydentów miast. Osobiście na konferencji zjawił się jedynie prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

  Z tego też powodu późniejsza dyskusja zdominowana została przez poznańskie problemy. Dr Marek Figura z Instytutu Wschodniego nawiązał do wystąpienia prezydenta Grobelnego i zapytał: - Skoro w Poznaniu jest tak dobrze, to dlaczego wielu poznaniaków uważa, że wcale tak nie jest? - Zależy z czym się porównujemy. Z Poznaniem sprzed kilkunastu lat, czy z innymi miastami. Wydaje mi się, że poznaniacy porównują miasto ze swoimi aspiracjami i zawsze chcą, żeby ich miasto było lepsze - odpowiedział prezydent Poznania.

  Pojawiły się również zarzuty dotyczące sieci tramwajowej w Poznaniu. Prezydent odpowiedział na nie, posiłkując się badaniami. Wynika z nich, że Poznań może pochwalić się największą średnią prędkością tramwajów w Polsce. Wrocław jest za to na ostatnim miejscu w tej tabeli. Jednak właśnie porównanie tych dwóch miast jest najłatwiejsze.

  Szczecin ze względu na specyfikę miasta portowego w dodatku położonego na granicy odstaje od tej grupy i sprawia naukowcom większy kłopot.
  - Szczeciński port wymaga nieustannego pogłębiania, co podraża utrzymanie tej funkcji miasta. Musimy się zastanowić, czy chcemy ją dalej podtrzymać - przedstawiał problemy swojego miasta prof. Edward Włodarczyk.

  Przez dalszą część dni naukowcy starali się odpowiedzieć na pytanie o tożsamość swoich regionów. Rozmowę na ten temat będą kontynuować również w piątek. Ich koledzy zajmą się w tym czasie przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Szczecina, Poznania i Wrocławia.
  Konferencja zakończy się dzisiaj dyskusją i uroczystym podsumowaniem dwóch dni obrad.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo