Samorząd odkurza pomysł spółki Koleje Wielkopolskie

  Samorząd odkurza pomysł spółki Koleje Wielkopolskie

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Samorząd wojewódzki wraca do pomysłu tworzenia spółki Koleje Wielkopolskie. To między innymi rezultat trudnej sytuacji finansowej PKP Przewozy Regionalne.
  Wiadomo jednak, że nie będzie nerwowych ruchów i w ciągu najbliższego roku Wielkopolska nie wystąpi z PKP PR, gdzie ma blisko 10 procent udziałów. Apelują o to opozycyjni radni sejmiku. - Trwanie w spółce, która jest bliska bankructwa, nie ma żadnego sensu - twierdzi Waldemar Witkowski, radny lewicy.

  - Jeśli dziś byśmy się na ten krok zdecydowali, to stracilibyśmy pieniądze na modernizację taboru - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Władze przyznają, że przed przystąpieniem do spółki miały spore obawy. Taki krok tłumaczą... politycznymi argumentami ze strony rządu.

  - Dziś jestem rozczarowany postawą zarządu spółki PKP Przewozy Regionalne, który na przykład nie ułożył sobie dobrych relacji z innymi spółkami z Grupy PKP - przyznaje marszałek.

  Wiadomo jednak na pewno, że zarząd województwa wraca do pomysłu Kolei Wielkopolskich. Żeby taka samorządowa spółka mogła wozić pasażerów, musi mieć tabor. Na razie mamy 22 szynobusy, co wystarczy przede wszystkim na linie niezeelektryfikowane, na przykład z Poznania do Wągrowca i Wolsztyna, z Piły do Krzyża, albo z Leszna do Zbąszynia. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na dostawę taboru dostosowanego do linii zelektryfikowanych.

  - Przez jakiś czas będziemy zarówno w PKP PR, jak i w Kolejach Wielkopolskich. To niestety będzie kosztować, ale mam nadzieję, że przynajmniej w naszym przedsięwzięciu zapanujemy nad wydatkami - podsumowuje Marek Woźniak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo