Miliony na bibliotekę, Zamek i centrum historii

  Miliony na bibliotekę, Zamek i centrum historii

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W Poznaniu trwają przygotowania do rozpoczęcia trzech wielkich inwestycji finansowanych w dużym stopniu ze środków unijnych. Są to kwoty ogromne, bo idące w setki milionów złotych. Część pieniędzy musi pochodzić z budżetu miasta i została już wcześniej zagwarantowana.
  Do 2012 roku zbudowane będzie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, stanie gmach Biblioteki Raczyńskich i przebudowa zostanie Sala Wielka CK Zamek.

  Najbardziej zaawansowana w pracach przygotowawczych jest Biblioteka Raczyńskich.
  - Zakończyliśmy niedawno przetarg na inwestora zastępczego - wyjaśnia dyrektor Wojciech Spaleniak. - Udało się wybrać go za pierwszym razem i bez odwołań. Teraz przygotowujemy już dokumentację do przetargu na generalnego wykonawcę. Rozpiszemy go na początku stycznia i liczymy, że zakończy się w kwietniu, a potem rozpoczynamy już budowę nowego gmachu. Wszystko idzie zgodnie z planem.

  Żadnych opóźnień nie ma też Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Cały czas trwa opracowanie technicznego projektu przez krakowską pracownię "Ad Artis", która wygrała konkurs architektoniczny. Jak tylko zakończy się ten etap, zostanie rozpisany przetarg na wykonawców.
  Na podpisanie umowy z ministerstwem, które uruchamia unijne fundusze, czeka cały czas Centrum Kultury Zamek. Jest to kwota 30 mln złotych, resztę ok. 19 Zamek dostanie od miasta.

  - Mam obietnicę, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku - mówi Marek Raczak, dyrektor CK zamek. - Zależy mi, żeby odbyło się to w pierwszej połowie grudnia. Są to potwornie długie procedury. Złożyłem już tysiące podpisów i pewnie będą następne. Wszystko zależy od kolejnych komisji, które zatwierdzą dokumentację. Jak tylko podpiszemy umowę, to wtedy natychmiast ruszamy z procedurą przetargową, bo projekt w całości mamy już gotowy.

  Dyrektor Marek Raczak chce, by cała przebudowa zakończyła się w 2011 roku, kiedy to jeszcze Polska przewodniczyć będzie Unii Europejskiej i uda się fakt oddania przebudowanej części Zamku wykorzystać w promocji Polski, Wielkopolski i Poznania

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo