W Poznianiu porozmawiają o walce o rząd dusz w PRL

  W Poznianiu porozmawiają o walce o rząd dusz w PRL

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Jak wyglądała walka o rząd dusz w Wielkopolsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i kto ją wygrał - taki problem rozstrzygać będą dziś historycy w Poznaniu.
  Konferencję poświęconą polityce władz wobec Kościołów i związków wyznaniowych zorganizowały wspólnie Instytuty Historyczny i Teologiczny UAM oraz poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  Poprzez szczegółowe problemy można będzie zobaczyć metody, jakimi posługiwały się różne organy władzy państwowej - prócz Służby Bezpieczeństwa także wydziały ds. wyznań, finansowe, oświaty - zwalczając poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe.

  Celem konferencji jest zebranie materiału, który może w przyszłości posłużyć dla stworzenia syntetycznego obrazu relacji między państwem a przedstawicielami poszczególnych religii. Istotne jest także spojrzenie na te problemy z poziomu regionalnego, a nie tylko centralnego.

  Efektem poprzednich dwóch podobnych konferencji są dwie książki, poświęcone tym problemom w Wielkopolsce w latach 1945 - 56 i 1956 - 70 - ta druga ukazała się w ostatnich dniach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo