Świat nie dzieli się tylko na kolory

  Świat nie dzieli się tylko na kolory

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Występ Miejskiego Teatru Lalek z Burgas zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty.
  W konkursie weźmie udział 16 przedstawień z Bułgarii, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji i Polski. Konkurować będą ze sobą sztuki adresowane do maluchów, nieco starszych dzieci i młodzieży. Festiwal stawia sobie za cel konfrontację najnowszej literatury dramatycznej, która dotyka świata dziecka lub reinterpretację literatury klasycznej.

  Teatr z Burgas sięgnął po sztukę Liliany Bardijewskiej "Koronki i kordonki", która okazała się również interesująca dla Bułgarów.
  W zabawnej baśni Bardijewskiej sąsiadują ze sobą dwie krainy. Na północy rządzi królowa koronek, na południu - królowa kolorowych haftów. Odwieczny konflikt bogatej północy z kolorowym, niemal egzotycznym południem.

  Hristina Arsenova (reżyseria) potraktowała tekst bardzo tradycyjnie, łącząc żywy plan z lalkami i przypisując każdej krainie kolor. A to trochę za mało. Jak dla mnie za dużo w tym przedstawieniu dosłowności, ale może dzięki temu, było zrozumiałe dla dzieci, chociaż aktorzy mówili po bułgarsku.
  Popołudnie festiwalowe należało do gospodarzy. Teatr Animacji pokazał spektakl zatytułowany "Don Kichot. Hipoteza". To autorska wersja mitu o Don Kichocie Sławomira Animuckiego. Przedstawienie wysmakowane plastycznie i adresowane do młodzieży.

  Do tego samego odbiorcy skierowany był spektakl Spółdzielni Teatralnej, która pokazała wieczorem "Absynt" Magdaleny Fertacz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo