Część poznańskiego MPK trafi w prywatne ręce?

  Część poznańskiego MPK trafi w prywatne ręce?

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Władze miasta rozważają prywatyzację autobusowej części MPK. Miałoby to nastąpić najwcześniej w 2013 roku, a miasto mogłoby zarobić około 130 milionów złotych. Na jakich zasadach? Jeszcze nie wiadomo. Już teraz pomysł wzbudza jednak wiele kontrowersji.
  Prywatyzacja części MPK nie jest nowym pomysłem. Na początku lat 90. planowano podzielić spółkę na dwanaście mniejszych i każdą sprywatyzować. Z kolei w roku 2006 rozważano możliwość podziału MPK na dwie części: tramwajową i autobusową. Teraz ma być podobnie.

  - Prywatyzacja MPK jest rozważana na bardzo wstępnym etapie. Gdyby miała ona miejsce, to nie wcześniej niż w 2013 roku. Na razie nie możemy powiedzieć, jak miałaby przebiegać, gdyż jako propozycja wymaga dokładnych analiz - wyjaśnia Maciej Milewicz z poznańskiego magistratu.


  Zbigniew Rusak, szef Zarządu Transportu Miejskiego, uważa, że ewentualna sprzedaż części poznańskiego MPK mogłaby ułatwić tworzenie wspólnej komunikacji w aglomeracji.

  - Jestem przekonany, że prezydent Poznania nie dopuści do obniżenia standardu w komunikacji miejskiej w związku z prywatyzacją - mówi Rusak.
  Właśnie tego obawia się z kolei dr hab. Janusz Tomidajewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jego zdaniem, prywatyzacja przedsiębiorstwa budzi wiele wątpliwości.

  - Jeśli Poznań będzie chciał sprzedać tylko tyle udziałów, by zachować pełną kontrolę, to może mieć problem ze znalezieniem chętnego - uważa. - Z kolei w przeciwnym razie, musiałby stworzyć aparat zajmujący się kontrolowaniem usług świadczonych przez nowego przewoźnika.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo