Poznań: Mieszkańcy gminy Czerwonak będą dzisiaj protestować...

  Poznań: Mieszkańcy gminy Czerwonak będą dzisiaj protestować przeciwko spalarni

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Mieszkańcy gminy Czerwonak nie składają broni i nadal walczą z pomysłem budowy spalarni śmieci na terenie Elektrociepłowni Karolin. Dzisiaj zamierzają protestować przed Urzędem Miasta. Chcą też przekazać prezydentowi petycję w sprawie zmiany lokalizacji tego zakładu.
  - To oddolna inicjatywa mieszkańców Koziegłów - tłumaczy Marek Pietrzyński, radny gminy Czerwonak i mieszkaniec Koziegłów. - To oni przygotowali pikietę. Nie zgadzamy się na skoncentrowanie tak dużej liczby obiektów mających wpływ na środowisko, na tak małym obszarze.

  "Nie możemy zaufać zapewnieniom władz miasta Poznania, które twierdzą, że spalarnia nie będzie dla nas uciążliwa, gdyż podobne słyszymy od lat w związku z fetorem wydobywającym się z oczyszczalni należącej do miejskiej spółki.
  Dlatego pragniemy wyrazić nasz głęboki sprzeciw wobec budowy spalarni w pobliżu naszych domów i domagamy się niebrania pod uwagę terenów naszej Gminy i jej bezpośredniego sąsiedztwa jako potencjalnych lokalizacji dla Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów." To fragment petycji, zamieszczonej na stronie www. stop-spalarni.pl, pod którą podpisało się prawie tysiąc osób.

  - Stronę założyło dwóch studentów informatyki Politechniki Poznańskiej, mieszkańców Koziegłów - tłumaczy Pietrzyński. - W ten sposób chcą mieć wkład w walce ze spalarnią śmieci.

  Przypomnijmy, że pod protestem przeciwko spalarni, którym dysponuje Stowarzyszenie Ekologiczna Gmina podpisało się ponad 4,5 tysiąca mieszkańców. Jest to o tyle istotne, że władze Poznania podkreślały, jak wielu poznaniaków mieszkających w Szczepankowie zaprotestowało przeciwko spalarni. Jednak nie o walkę na liczby tutaj chodzi, ale o to, że nie ma akceptacji dla takiej inwestycji w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Jeden z radnych Poznania pytany, dlaczego spalarnia nie może powstać przy Krańcowej odpowiedział: - Przecież tam mieszkają ludzie...

  I to właśnie ich opinie należy wziąć pod uwagę, realizując tak kontrowersyjne przedsięwzięcie. Dlatego wójt gminy Czerwonak postanowił przeprowadzić na własną rękę konsultacje w sprawie spalarni śmieci. Rozpoczęły się one wczoraj od spotkania w Czerwonaku. Następne zebrania zaplanowano w Owińskach (19 listopada, godz. 18), Kicinie (20 listopada, godz. 18), Koziegłowach (23 listopada, godz. 18). Uruchomiono także punkt konsultacyjny w Urzędzie Gminy. Na stronie www. czerwonak.pl dostępna jest ankieta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo