Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafie bezpodstawnie biorą opłaty za nagrobki

Krzysztof M. Kaźmierczak
Postawienie nagrobka nie obciąża parafii kosztami, więc nie ma podstaw do pobierania opłat
Postawienie nagrobka nie obciąża parafii kosztami, więc nie ma podstaw do pobierania opłat Janusz Romaniszyn
Poznańska diecezja jest jedną z nielicznych, które zniosły pobieranie opłat za postawienie nagrobka. W wielu parafiach nadal jednak trzeba płacić dziesięć procent ceny pomnika nagrobnego. Szczególnie odczuwają to starsze osoby o niskich dochodach, które latami odkładają na nagrobki dla swoich bliskich.

- Zbierałam przez kilka lat na pomnik dla męża i siebie. Zapłaciłam za niego prawie cztery tysiące złotych, a w parafii zażądano ode mnie jeszcze 10 procent jego wartości - mówi mieszkanka podpoznańskiej miejscowości. - Kiedy powiedziałam, że słyszałam, iż nie ma już tych opłat, to ksiądz obniżył cenę o połowę. Zapłaciłam, bo nie chcę mieć kłopotów w przyszłości.

Rzecznik poznańskiej kurii nie chciał rozmawiać o pobieraniu opłat. Odmówił nawet podania, co mówią na ten temat kościelne przepisy. - Proszę sobie poszukać - stwierdził ks. Maciej Szczepaniak.

Informacje na temat nagrobków znaleźliśmy w Statutach Synodu Archidiecezji Poznańskiej (to kościelny odpowiednik ustaw) obowiązujących od początku 2009 roku. Punkt 1000 mówi o obowiązku zapłaty tzw. pokładnego. Jest to opłata cmentarna przyznająca prawo do użytkowania miejsca na cmentarzu parafialnym przez 20 lat, obejmująca również prawo do postawienia nagrobka. "Pokładne" wynosi 20 proc. zasiłku pogrzebowego z ZUS (o połowę mniej płaci się za grób dla dziecka do lat 6 i urnę).

W większości parafii, do których dzwoniliśmy, opłaty są nadal pobierane. "Dziesięcinę" za postawienie nagrobka trzeba zapłacić m.in. w Owińskach, Czempiniu, Buku i Rawiczu (w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła).

W części parafii przepisy diecezjalne są różnie interpretowane. - Za nagrobki dla osób pochowanych w tym roku nie ma dodatkowych opłat, bo mamy wyższe opłaty przy pogrzebie. A jeśli ktoś był chowany w poprzednich latach, to za nagrobek płaci się 10 procent wartości - powiedziano nam w Lwówku.

Synod Archidiecezji Poznańskiej zniósł opłaty za nagrobki

Natomiast w parafii pw. św. Wawrzyńca w Pniewach są sztywne stawki: 240 za nagrobek na pojedynczy grób, a 480 zł za pomnik na grobie podwójnym. - Bez opłat są tylko nagrobki na groby opłacone po 15 lutym tego roku, bo od tego czasu mamy wyższe opłaty - tłumaczą w biurze parafialnym.

Z naszych ustaleń wynika, że pobieranie opłat nie jest pomyłkowe. - Statuty diecezjalne otrzymuje każda parafia, a na dodatek kuria wysłała pismo na temat zniesienia opłat za nagrobki - mówi kapłan z parafii, która respektuje przepisy kościelne.

Stawiając nagrobek na cmentarzu, można zatem odmówić opłaty. A co zrobić, gdy została już wpłacona? - Można odwołać się do swojego biskupa - poinformowano nas w biurze Episkopatu Polski. Rozmówca zastrzegł sobie niepublikowanie jego nazwiska. - To sprawa należąca do kompetencji diecezji i episkopat nie może nikogo wyręczać - tłumaczy swoją ostrożność duchowny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski