Scena w hali fabrycznej

  Scena w hali fabrycznej

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Adam Ziajski nazwał po imieniu to, w jakich warunkach działają poznańskie teatry niezależne: "grają w organizacyjnej próżni". Porywają się na zrobienie premiery na festiwal, bo wtedy są promowane, otrzymują dotacje... Pomysł Sceny Roboczej jest propozycją zbudowania nowej strategii miasta wobec teatrów i artystów niezależnych.
  Poznań od kilkunastu lat uchodzi za "zagłębie teatralnej alternatywy". Działają tu 24 niezależne zespoły teatralne (dane są płynne). W sezonie 2008/2009 przygotowały one 22 premiery. Prezentowane były jednak zaledwie 92 razy, co znaczy, że każdy spektakl był powtórzony średnio 4 razy. Jesteśmy potęgą teatru alternatywnego, a nasze zespoły częściej grają poza Poznaniem, poza Polską, niż w swoim mieście.

  - Teatr Strefa Ciszy chce być gospodarzem miejsca, które stworzyłoby w Poznaniu warunki do pracy nad konkretnymi projektami zespołom i artystom niezależnym na zasadzie rezydencji teatralnej - mówi Adam Ziajski, lider Teatru Strefa Ciszy. - Udział w rezydencji trwałby nie dłużej niż cztery miesiące i w ciągu roku, a o taką rezydencję mogłyby się ubiegać trzy lub cztery zespoły. Oprócz tego Scena Robocza ma być stałym miejscem prezentacji wszystkich teatrów i twórców niezależnych działających w Poznaniu, miejscem edukacji artystycznej i centrum kultury działającym na rzecz najbliższego środowiska.

  Teatr Strefa Ciszy znalazł miejsce, gdzie chciałby stworzyć Scenę Roboczą. Są to hale pofabryczne przy ulicy Roboczej na Wildzie. W pierwszej hali mogłoby powstać Muzeum Motoryzacji (w najbliższym czasie musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę pod Kaponierą), w drugiej sala teatralna, sala prób, archiwum teatru niezależnego, mediateka i biblioteka, kino studyjne, kawiarnia...

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super!

  amelia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  to miasto w końcu zaczyna stawiać na kulturę! ciągle tyle fajnych pomysłów nie jest docenianych...trzymam kciuki ;) Powodzenia!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo