Z sądu: Czuje się upokorzony przez szefa Solidarności

  Z sądu: Czuje się upokorzony przez szefa Solidarności

  BAS

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na sali rozpraw poznańskiego Sądu Okręgowego spotkali się dzisiaj: Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności, jako pozwany, oraz Jan Maria Kajkowski, który żąda od niego przeprosin i 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.
  Sprawa cywilna jest pokłosiem wniosku Jana Marii Kajkowskiego o odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym. Jarosław Lange napisał do niego wówczas, by - jako były współpracownik organów bezpieczeństwa - zrezygnował z roszczeń. Sąd odszkodowawczy przyznał Janowi Marii Kajkowskiemu 500 złotych - za 11 dni uwięzienia w Gębarzewie. Werdykt sądu oburzył działaczy wielkopolskiej Solidarności.

  - Wskazywaliśmy, że ustawa w obecnym brzmieniu daje możliwość ubiegania się o odszkodowania osobom, które w tamtych czasach współpracowały z tajnymi służbami PRL. Jan Maria Kajkowski złożył wniosek, chociaż sam, w filmie z 2006 roku o obozie internowanych w Gębarzewie, przyznał się do podpisania zobowiązania o współpracy i przyjął pseudonim Maksymilian - mówił Jarosław Lange.

  - Ten film jest manipulacją, brakuje w nim połowy mojej wypowiedzi - powiedział wczoraj Jan Maria Kajkowski. - Nie współpracowałem z SB, a zostałem moralnie zmieszany z błotem.
  Jan Maria Kajkowski przyniósł wczoraj do sądu dokumentację z Instytutu Pamięci Narodowej, z której wynika, że był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jarosław Lange stwierdził natomiast, iż nie zamierzał obrazić pana Kajkowskiego. Wczoraj do ugody nie doszło. Kolejna rozprawa 1 lutego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo