Sąd: UB-ecki strażnik odpowie za brutalne znęcanie się nad...

  Sąd: UB-ecki strażnik odpowie za brutalne znęcanie się nad więźniami

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Były strażnik więzienia we Wronkach, Konrad K. odpowie przed sądem za brutalne znęcanie się w okresie stalinowskim nad członkami podziemnych organizacji niepodległościowych.

  Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu oskarża funkcjonariusza o cztery przestępstwa związane z nadużyciem uprawnień i prześladowaniem więźniów popełnione w okresie od czerwca 1948 roku do stycznia 1954 roku. Według ustaleń prokuratora, Konrad K. znęcał się fizycznie nad Tadeuszem C., odbywającym we Wronkach karę za udział w organizacji "Wolność i Niezawisłość". Strażnik bił go oraz torturował, stosując wyczerpujące ćwiczenia - zmuszał do długotrwałego biegania oraz padania i powstawania na komendę.Torturom poddawany był także Lesław P., osadzony za działalność w organizacji "Orlęta".
  Więzień był zmuszany przez strażnika do wykonywania tzw. żabek, w trakcie których był kopany oraz zamykany nago w betonowej celi (karcerze) i polewany zimną wodą. Podobnie torturowany w karcerze był Józef J. z "Konspiracyjnego Wojska Polskiego". Według ustaleń prokuratora Konrad K. bił go także drewnianym młotkiem oraz kopał aż do utraty przytomności. Ponadto Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oskarża byłego strażnika o maltretowanie wraz z innymi funkcjonariuszami więziennymi Konrada G. Członek organizacji "Narodowe Siły Zbrojne" był przez nich zmuszany do biegania wśród szpaleru strażników, którzy bili go i kopali.

  Proces byłego strażnika odbędzie się w Szamotułach. Konradowi K. grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UB

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  jeśli nie ma kary śmierci to dożywocie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sad:UB-cki straznik odpowie za znecanie sie nad wiezniami.

  Cicero (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  ...od 3 miesiecy do 5 lat.Tylko????!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo