Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tramwajem szybciej przejedziemy miasto

Katarzyna Fertsch, Elżbieta Sobańska
Sygnalizacja sprzyja tramwajom, np. na ulicy Grunwaldzkiej
Sygnalizacja sprzyja tramwajom, np. na ulicy Grunwaldzkiej Marek Zakrzewski
Dzięki wprowadzeniu inteligentnej sygnalizacji świetlnej sprzyjającej tramwajom na ulicy Grunwaldzkiej, przejazd pojazdów MPK zajmuje kilka minut mniej, niż wcześniej. Dlaczego? Ponieważ kiedy tramwaj podjeżdża do skrzyżowania, motorniczy sam uruchamia zielone światło. Podobne rozwiązania zastosowano na innych skrzyżowaniach. Do roku 2012 inteligentne sygnalizatory pojawią się na kolejnych, a sam system będzie sprawniejszy.

Specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele MPK, ZDM i ZTM, opracowują pierwszy etap projektu.
- Nadanie prierwszeństwa komunikacji publicznej jest częścią projektu, nad którym pracuje nasz zespół - mówi Przemysław Staśkowiak, naczelnik wydziału bezpieczeństwa ruchu ZDM. - W przyszłym tygodniu będziemy znać już wstępny koszt jego realizacji.

Miasto pracuje nad systemem inteligentnego transportu, o którym niedawno pisaliśmy. Fundusze mają w większości pochodzić ze środków unijnych. W pierwszym etapie zmiany wprowadzone będą na obszarze między ulicami: Dąbrowskiego, Roosevelta, Głogowską do zachodniej granicy miasta. Jest to związane z organizacją Euro 2012.

Rozwiązania nadające priorytet komunikacji zbiorowej pojawią się na ulicy Głogowskiej (od ronda Kaponiera do pętli tramwajowej i Grunwaldzkiej) i od okolic stadionu do centrum. Trzy lata temu ze środków unijnych zmodernizowano sygnalizacje świetlne na tej ulicy, na odcinku od Palacza do Malwowej.
Projekt nie jest tani, możemy jednak liczyć na dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Wprowadzenie go wymaga zamontowania w tramwajach komputerów pokładowych. O tym, kiedy powinno zapalić się zielone światło, przestanie decydować motorniczy. - Podjeżdżający do skrzyżowania tramwaj będzie wysyłał do sygnalizatora sygnał. Jeśli pojazd będzie spóźniony, zielone światło zapali się jak najszybciej. Natomiast jeśli będzie wyprzedzał rozkład - sygnalizator go wstrzyma - wyjaśnia Zbigniew Rusak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Sam pomysł montowania inteligentnej sygnalizacji, dającej pierwszeństwo tramwajom, nie jest niczym nowym. Wprowadzany jest od 1995 roku. Zielone światło zapala się tramwajom szybciej na ulicach: Winogrady, Głogowskiej, Hetmańskiej oraz na skrzyżowaniu ulic Chartowo i Kurlandzkiej. Zamontowano je także przy rondzie Żegrze czy na ulicy Kórnickiej. Efekty są widoczne - tramwaje szybciej przejeżdżają i nie tłoczą się przy skrzyżowaniu. Gdzie jeszcze powinny zostać zamontowane?

- W całym mieście - mówi Jan Firlik, dyrektor przewozów tramwajowych MPK.
Zwraca jednak uwagę, że nie tylko sygnalizacja świetlna powoduje, że tramwaje spóźnione przyjeżdżają na przystanek. Przykładem może być ulica Dąbrowskiego, gdzie przejazd pojazdom MPK blokują stojące na torowisku samochody. Podobnie jest na ulicy Bukowskiej (jadąc od ronda Kaponiera).
- Sygnalizację sprzyjającą pojazdom MPK wprowadza się kosztem samochodów - przypomina Firlik. - Zawsze usprawnienie czegoś odbywa się kosztem czegoś innego.

Służby miejskie odpowiedzialne za komunikację w mieście stawiają nie tylko na ułatwienie jazdy pasażerom tramwajów, ale też autobusów. Ostatnio na ulicy Roosevelta wprowadzono dla autobusów możliwość korzystania z pasa do skrętu w prawo, nawet gdy jadą prosto. Wydłużono też buspas na ulicy Pułaskiego, tak by dochodził do ulicy Poznańskiej. Dzięki temu rozwiązaniu, w godzinach szczytu komunikacyjnego autobusy mogą tu zaoszczędzić nawet do pięciu minut. - Wciąż jestem pytany, czy nie można stworzyć w mieście więcej buspasów. Jeśli jest to możliwe, to staramy się je zrobić. Mamy jednak znacznie mniejsze możliwości niż na przykład Warszawa - twierdzi Zbigniew Rusak.

Stosowane są też pętle indukcyjne. Są montowane w jezdni, na przykład przy wyjazdach z przystanków (między innymi przy rondzie Kaponiera, na przystanku "Bałtyk"). Kiedy autobus najeżdża na urządzenie, wysyłany jest impuls do sygnalizacji świetlnej. Zanim zielone światło zapali się kierowcom samochodów skręcającym w Grunwaldzką, możliwość przejazdu dostaje autobus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski