Czy za trzy lata skończy się horror na drogach regionu?

  Czy za trzy lata skończy się horror na drogach regionu?

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolscy kierowcy mogą mieć nadzieję, że w ciągu trzech lat skończy się komunikacyjny horror w kilku miastach regionu. Poznań będzie miał wschodnią i zachodnią obwodnicę. Samochody ominą także centra takich miast, jak: Jarocin, Ostrów, Kępno, Bojanowo czy Rawicz.
  Będzie także łatwiejszy przejazd przez Śrem, Murowaną Goślinę czy Czarnków. Te ostatnie inwestycje są współfinansowane z funduszy europejskich. Kierowcy czekają na nie z dużą niecierpliwością, bo te przedsięwzięcia rozpoczną się w regionie z dwuletnim opóźnieniem, choć pieniądze na ten cel można wydawać co najmniej od końca 2007 roku.

  - Nie mogliśmy rozpoczynać tych inwestycji wcześniej, bo polskie prawo nie było dostosowane do unijnego - tłumaczył opóźnienie Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

  Na ostatniej sesji sejmiku radni zaakceptowali najnowszą wersję Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Na budowę i remonty dróg wojewódzkich zarezerwowano łącznie ponad 1,8 mld zł. Tylko jedna trzecia tej kwoty to wkład własny samorządu, reszta - przede wszystkim dotacje unijne.
  Najbardziej cieszą się mieszkańcy Śremu, którzy nie tylko zyskają brakujący fragment obwodnicy, ale także prawie 40 kilometrów nowej drogi wojewódzkiej numer 434. Obie inwestycje są warte prawie 180 mln zł. Drugą pod względem wartości jest obwodnica Murowanej Gośliny, na którą w latach 2010-2011 zarezerwowano ponad 150 mln zł.

  Z kolei prawie 100 mln zł warta jest przebudowa zachodniego wylotu z Poznania do Buku, a chodzi o 5-kilometrowy odcinek od granicy miasta do Zakrzewa. Ta budowa razem z poznańskim remontem ulicy Bukowskiej i zachodnią obwodnicą Poznania jest kluczowa w kontekście Euro 2012 i do rozpoczęcia mistrzostw Europy będzie gotowa.

  Na lata 2010-2012 planowana jest również budowa obwodnicy Czarnkowa, która kosztować będzie około 117 mln zł. Za tą inwestycją mieszkańcy lobbowali przez ostatnie dwa lata. Były nawet blokady przejścia dla pieszych w centrum miasta. Protesty odniosły sukces.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo