Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Imieniny ulicy św. Marcin

Maciej Łosiak, KAEF
S. Seidler
Dzisiaj poznaniacy świętują podwójnie. Oprócz uroczystości związanych z odzyskaniem niepodległości w stolicy Wielkopolski także imieniny ulicy Święty Marcin. Główna atrakcja to jak zwykle Korowód Św. Marcina. Na scenie pod Zamkiem wystąpiło wielu artystów, a na placu Mickiewicza odbył wielki jarmark.

GALERIA ZDJĘĆ

Korowód Św. Marcina wyruszył o godzinie 14 z ulicy Piekary i przeszedł pod Zamek. Gwiazdą wieczoru był Ray Wilson, który wystąpił z zespołem Stiltskin. Zabawa trwała do wieczora, ostatnim jej punktem był pokaz sztucznych ogni. Przez cały dzień na placu Mickiewicza trwał też Kiermasz Rogali Świętomarcińskich.

Marcińskie rogale - na wypiek których w tym roku trzeba było uzyskać specjalny certyfikat, i które są chronione jako produkt regionalny w Unii Europejskiej - to najbardziej rozpoznawalny element poznańskiego święta. Słodki przysmak znany jest w całej Polsce. A podczas imienin ulicy Święty Marcin połączonych z obchodami Dnia Niepodległości można się było o tym dobitnie przekonać. Kilkadziesiąt punktów sprzedaży rogali, wypiekanych przez znane firmy cukiernicze stanęło na placu Mickiewicza i przed Zamkiem. Do niektórych stoisk trudno było się przecisnąć.

- Od kilku lat regularnie przychodzę radośnie świętować 11 listopada. To dobrze, że nazwa ulicy Święty Marcin na początku lat 90. wróciła. Zresztą u mnie w rodzinie nigdy nie mówiliśmy, że idziemy na zakupy na Armii Czerwonej. Zawsze używaliśmy nazwy ulica Święty Marcin - mówił Krzysztof Mielcarek, który na uroczystość przyszedł z wnukami.

W tym roku działo się wiele. Był kolorowy i głośny korowód z główną postacią Świętym Marcinem na koniu. W pochodzie nie zabrakło elementów patriotycznych: oddziału powstańców wielkopolskich, ułanów. - Poznań jest wyjątkowy, bo wyjątkowo hucznie i radośnie świętuje rocznicę uzyskania niepodległości i imieniny ulicy - podkreślał Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

- Pamiętajmy jednak także, że ten dzień to okazja, by pomóc potrzebującym, tak jak to czynił Święty Marcin

Na kilka godzin, córka prezydenta Karolina przekazała Świętemu Marcinowi klucze do miasta, a potem była już tylko zabawa. Ze swoich posterunków zeszły Koziołki, Bamberka, Stary Marych.

Komunikacyjne zmiany:
W związku z imprezami, nieprzejezdne są niektóre ulice w centrum. Drogowcy apelują o zwracanie uwagi na znaki. W godzinach od 8 do 22 zamknięta dla ruchu będzie północna nitka ulicy Św. Marcin (od Kościuszki do alei Niepodległości) oraz al. Niepodległości (od Fredry do św. Marcin). Od 13 do 14.30 zamknięta dla ruchu zostanie ulica Piekary (od św. Marcin do Ogrodowej), a od 14 do 15 i od 18 do 21 zamknięta zostanie ulica Kościuszki (od Fredry do Św. Marcin). W godzinach od 18 do 22 zamknięta zostanie południowa jezdnia św. Marcin (od al. Niepodległości do Kościuszki).

Zmiany czekają pasażerów także wieczorem (od 19 do 21). Tramwaje linii nr 2, 5 i 13 będą w tym czasie jeździć przez most Teatralny i ulicę Fredry. Na czas pokazu sztucznych ogni teren przed Zamkiem omijać będą autobusy linii nr 51, 68, 71 i A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski