Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Wielkopolska świętuje niepodległość

Tomasz Cylka, Współpraca MAZ, IB, AK, DB
Choć patriotyczne uroczystości będą nieco uboższe niż w ubiegłym roku, kiedy świętowaliśmy 90. rocznicę odzyskania niepodległości, to i tak w każdym mieście regionu wspominamy dziś wydarzenia sprzed lat.

Główne regionalne obchody w stolicy Wielkopolski uświetniły parada i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Nad centrum miasta wzbiły się tysiące białych i czerwonych baloników. Gośćmi specjalnymi byli dwaj wielkopolscy artyści: Jan A. P. Kaczmarek - kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oskara i Andrzej Maleszka - poznański reżyser i scenarzysta, którym u stóp ratusza wojewoda wielkopolski Piotr Florek wręczył medale pamiątkowe "Ad Perpetuam Rei Memoriam".

Wcześniej, bo już o godzinie 9, delegacje złożyły kwiaty pod tablicami pamiątkowymi: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. A pół godziny później mszę świętą za ojczyznę odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki (fara).

Od godziny 10 do 16 było można nieodpłatnie zwiedzić Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Artystycznym akcentem święta będzie spektakl "Alexanderplatz" z choreografią Pauliny Wycichowskiej i muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Niestety, wejściówek na środowy spektakl w poznańskim Teatrze Wielkim nie ma. 21 listopada "Alexanderplatz" w Górniczym Domu Kultury "Oskard" zobaczą mieszkańcy Konina, 24 listopada odbędzie się premiera w warszawskim Teatrze Studio, a 18 grudnia spektakl pokazany zostanie w berlińskim Werkstatt der Kulturen.

W Gnieźnie mszę za ojczyznę odprawiono w katedrze o godzinie 10. Uroczystości przed pomnikiem króla Bolesława Chrobrego rozpoczęły się o godzinie 11.30. Od 16 program kulturalny rozpoczął przemarsz orkiestr dętych, które zaprezentują się na gnieźnieńskim Rynku. Godzinę później w kościele farnym zaplanowano koncert Łukasza Kuropaczewskiego, uznawanego za jednego z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie.

Mieszkańcy Konina świętowali na placu Wolności. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O godz. 16 odprawiono mszę świętą w farze, a po niej zaplanowano część oficjalną z udziałem kompanii wojska. Mieszkańcy Turku spotkali się o godz. 11 przy pomniku marszałka Piłsudskiego na manifestacji patriotycznej z udziałem konnego oddziału 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

W Pile o godzinie 10 zostały złożone kwiaty na cmentarzu wojennym w Leszkowie. Godzinę później rozpoczął się III Bieg Niepodległościowy ulicami miasta. O godz. 15.30 msza święta w intencji ojczyzny została odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cała Wielkopolska świętuje niepodległość - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski