Cała Wielkopolska świętuje niepodległość

  Cała Wielkopolska świętuje niepodległość

  Tomasz Cylka, Współpraca MAZ, IB, AK, DB

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Choć patriotyczne uroczystości będą nieco uboższe niż w ubiegłym roku, kiedy świętowaliśmy 90. rocznicę odzyskania niepodległości, to i tak w każdym mieście regionu wspominamy dziś wydarzenia sprzed lat.
  Główne regionalne obchody w stolicy Wielkopolski uświetniły parada i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Nad centrum miasta wzbiły się tysiące białych i czerwonych baloników. Gośćmi specjalnymi byli dwaj wielkopolscy artyści: Jan A. P. Kaczmarek - kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oskara i Andrzej Maleszka - poznański reżyser i scenarzysta, którym u stóp ratusza wojewoda wielkopolski Piotr Florek wręczył medale pamiątkowe "Ad Perpetuam Rei Memoriam".

  Wcześniej, bo już o godzinie 9, delegacje złożyły kwiaty pod tablicami pamiątkowymi: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Franciszka Ratajczaka i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. A pół godziny później mszę świętą za ojczyznę odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki (fara).

  Od godziny 10 do 16 było można nieodpłatnie zwiedzić Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Artystycznym akcentem święta będzie spektakl "Alexanderplatz" z choreografią Pauliny Wycichowskiej i muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Niestety, wejściówek na środowy spektakl w poznańskim Teatrze Wielkim nie ma. 21 listopada "Alexanderplatz" w Górniczym Domu Kultury "Oskard" zobaczą mieszkańcy Konina, 24 listopada odbędzie się premiera w warszawskim Teatrze Studio, a 18 grudnia spektakl pokazany zostanie w berlińskim Werkstatt der Kulturen.

  W Gnieźnie mszę za ojczyznę odprawiono w katedrze o godzinie 10. Uroczystości przed pomnikiem króla Bolesława Chrobrego rozpoczęły się o godzinie 11.30. Od 16 program kulturalny rozpoczął przemarsz orkiestr dętych, które zaprezentują się na gnieźnieńskim Rynku. Godzinę później w kościele farnym zaplanowano koncert Łukasza Kuropaczewskiego, uznawanego za jednego z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie.

  Mieszkańcy Konina świętowali na placu Wolności. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O godz. 16 odprawiono mszę świętą w farze, a po niej zaplanowano część oficjalną z udziałem kompanii wojska. Mieszkańcy Turku spotkali się o godz. 11 przy pomniku marszałka Piłsudskiego na manifestacji patriotycznej z udziałem konnego oddziału 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

  W Pile o godzinie 10 zostały złożone kwiaty na cmentarzu wojennym w Leszkowie. Godzinę później rozpoczął się III Bieg Niepodległościowy ulicami miasta. O godz. 15.30 msza święta w intencji ojczyzny została odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez przesady.

  tej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Gejzerów szczęścia nacodzień nie widzę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielkopolska niepodległość ...

  wielkopolanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  ... zaczęła się 27 grudnia. Ciekawe ile flag pojawi się wówczas przy oknach i na balkonach.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo