Kontrakt: Stocznie w Brazylii nadzieją dla HCP

  Kontrakt: Stocznie w Brazylii nadzieją dla HCP

  Monika Kaczyńska, Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Pojechaliśmy do Brazylii o dwa lata za późno - przyznał Jarosław Lazurko, prezes spółki Hipolit Cegielski Poznań na konferencji podsumowującej wizytę w tym kraju. - Będziemy walczyć o kontrakt na pięć silników okrętowych. Jego wartość to około 40 milionów dolarów. Mamy tam wyrobioną markę. Musimy być jednak konkurencyjni cenowo w stosunku do dostawców azjatyckich - dodaje.
  Jak zapewnia Lazurko konkurencyjność jest możliwa. Jeśli HCP zdobędzie to zamówienie, to budowa silników zaczęłaby się w 2011 roku. Nadzieje na przetrwanie do tego czasu Cegielski pokłada w budowie silników dla elektrowni na bazie silników okrętowych. Dwa silniki dla elektrowni w Anglii powstaną w drugiej połowie przyszłego roku.

  Efekty brazylijskich rozmów najprawdopodobniej najszybciej skonsumuje Fabryka Pojazdów Szynowych (spółka-córka HCP). Wystartuje ona w przetargu na wagony metra dla Kurytyby.

   - To produkt dla nas technicznie dość prosty. Taki kontrakt na pewno podniesie wartość FPS. Zmieniła się też nieco koncepcja dotycząca losów tej fabryki - mówi Lazurko.

  Początkowo FPS miała zostać przejęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu i dopiero później wystawiona na sprzedaż. Ostatnio zapadła decyzja, że fabryka zostanie sprzedana na otwartym przetargu. Przedstawiciele potencjalnych nabywców, czyli Solarisa i bydgoskiej PESY twierdzą jedynie, że jeśli taka oferta się pojawi rozważą ją.

  Przypomnijmy, że prezes zakładów Cegielskiego był jednym z uczestników misji gospodarczej województwa wielkopolskiego, która w niedzielę wróciła z Ameryki Południowej.

  - Podczas tego wyjazdu Cegielski był dla nas priorytetem. Załatwiliśmy rozmowy z ministrem gospodarki i energetyki. Były spotkania z odpowiednikami naszych władz samorządowych. Polityczne wsparcie jest konieczne, bo kilka lat temu Cegielski miał już okazję na stoczniowe kontakty gospodarcze, ale z nich nie skorzystano - mówi Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

  Jego zdaniem sytuacja Cegielskiego przypomina los chorego leżącego na ulicy, który cierpi z bólu i z zimna, a na pomoc przyjechała mu karetka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe produkty

  mjs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  KOHEI MINATO z Japoni wynalazł silniki elektryczne, które pobierając moc np. 15W, wytwarzają 300W. Opisano to na stronie: http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/free/kohei.html Coś w sam raz dla...rozwiń całość

  KOHEI MINATO z Japoni wynalazł silniki elektryczne, które pobierając moc np. 15W, wytwarzają 300W. Opisano to na stronie: http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/free/kohei.html Coś w sam raz dla HCP...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontrakt w Brazylii

  Marych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Panie Lazurko, do kontraktu to jeszcze daleko. Żadna szanująca się stocznia nie podpisze kontraktu z "prawie" bankrutem. Kto da HCP kredyt na budowe silników, żaden bank tego nie zrobi bez...rozwiń całość

  Panie Lazurko, do kontraktu to jeszcze daleko. Żadna szanująca się stocznia nie podpisze kontraktu z "prawie" bankrutem. Kto da HCP kredyt na budowe silników, żaden bank tego nie zrobi bez gwarancji - w tym przypadku rządowych, czyli podatników. Tak więc nie zdejmój Pan trampek bo jeszcze sporo biegania przed Panem. Na dodatek, z czego Pan utrzyma swoją najlepszą kadre inżynierów i techników do dnia podpisania kontraktu? Dwa lata za późno Pan tam pojechał - zgadza się. Ale nie poddawaj się Pan. Zawsze może Pan liczyć na Marycha :).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Leszek Wojtasiak wicemarszałek województwa wielkopolskiego wolno bo wolno ale pnie się na wyżyny intelektualne, i dlatego chyba, przytoczonego przez niego przykładu z karetką nie zrozumiałem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wypłacaj

  Twój były (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Człowieku wypłacaj pracownikom pensje, a zwolnionym odszkodowania i odprawy bo odsetki już lecą

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo