Konin: Chorały zabrzmią w farze

  Konin: Chorały zabrzmią w farze

  AK

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Gregoriańskie chorały będą wkrótce rozbrzmiewać w kościele św. Bartłomieja na konińskiej starówce. W najbliższych dniach ruszy projekt "Konin wielokulturowy - muzyka w świątyniach".
  - Podczas wizyty w Brukseli zauważyłem, że w świątyniach różnych wyznań odtwarzana jest muzyka. Wrażenie było nieziemskie. Po powrocie postanowiłem zająć się tym tematem. Znalazłem instrukcję Episkopatu Polski pozwalającą poza liturgią emitować muzykę sakralną w kościołach - mówi radny Dariusz Wilczewski, inicjator projektu.

  Odtwarzanie muzyki bez opłat wymagało jednak uzyskania cesji praw autorskich, na co przystali benedyktyni z Tyńca, którzy nagrywają płyty z chorałami. Zgodził się na to również proboszcz fary i tak już 11 listopada zostanie odtworzona "Bogurodzica", a później muzyka pierwszych wieków chrześcijaństwa będzie w świątyni odtwarzana w dni powszednie między nabożeństwami. Niebawem muzykę klezmerską będzie można usłyszeć w synagodze (biblioteka na starówce), a jeśli uda się uzyskać bezpłatne nagrania, to kościół ewangelicko-augsburski św. Ducha wypełnią dźwięki mszy Mozarta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo