Mimo prawomocnego wyroku został prezesem

  Mimo prawomocnego wyroku został prezesem

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolscy ludowcy wymogli na marszałku z PO, żeby prezesem Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią został polityk PSL z prawomocnym wyrokiem sądowym. Józef Lewandowski, były radny sejmiku i były członek zarządu województwa, kieruje spółką, która dostała ćwierć miliona euro dotacji z Unii Europejskiej. - Widać, że ludzie PSL dbają o swoich - komentuje Zbigniew Czerwiński, szef sejmikowego klubu PiS.
  Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał na Józefa Lewandowskiego (PSL) prawomocny wyrok. Siedem lat temu był wiceburmistrzem gminy Wyrzysk i odpowiadał za budowę hali sportowej. Podpisał umowę, nie mając zagwarantowanej kwoty na inwestycję. Sąd nie wyznaczył kary i warunkowo umorzył sprawę. Na mocy wyroku nie może on jednak pełnić żadnych funkcji w samorządzie. Stracił mandat radnego. Ludowcy znaleźli mu zatem posadę w spółce z udziałem kilku wielkopolskich samorządów.

  - Postawili sprawę na ostrzu noża. Liczy się tylko Lewandowski. Gdyby PO się nie zgodziła, to mogliby szantażować zerwaniem koalicji - mówi jeden z wysoko postawionych polityków PO. A koalicja PO-PSL ma w sejmiku przewagę tylko jednego głosu. Marszałek województwa wielkopolskiego naciski ludowców komentuje delikatniej.

  - To była ważna dla PSL sprawa - przyznaje Marek Woźniak, uchylając się od szerszych komentarzy. Energetyczna spółka podlega w zarządzie innemu politykowi PSL.

  - Pan Lewandowski od trzech lat był pełnomocnikiem powstającej spółki. Sprawdził się na tym stanowisku. A wyrok sądowy nie wskazał jednoznacznie, że jest winien, dlatego nie można mówić o etycznych wątpliwościach - mówi Arkadiusz Błochowiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Ale kierowanie spółką to nie jest małżeństwo nierozerwalne. Jeśli się nie sprawdzi, to może zostać odwołany.

  - Przez te trzy lata nie zauważyliśmy, żeby były wicemarszałek się przemęczał - podsumowuje nominację Zbigniew Czerwiński. Nowa spółka ma kształtować regionalną politykę energetycznej opartą na odnawialnych źródłach energii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu karany awansowany

  Gabriel P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Jeżeli wszystko co napisał Redaktor Cylka o Józefie Lewandowskim jest prawdą to mamy do czynienia
  z następnym skandalem i kompromitacją PSL -wskiego koalicjanta.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo