Poseł PiS tworzy Muzeum PRL

  Poseł PiS tworzy Muzeum PRL

  Mariusz Kurzajczyk

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poseł PiS Adam Rogacki z Kalisza rozpoczął zbiórkę eksponatów do Muzeum PRL, którego otwarcie planuje już na 1 maja lub 22 lipca przyszłego roku. Jeśli nie uda mu się znaleźć żadnego lokalu na ten cel w Kaliszu, chętnie przygarnie go Muzeum Przemysłu w pobliskim Opatówku.
  Rogacki przyznaje, że pomysł stworzenia muzeum PRL, czy raczej pamiątek po Polsce Ludowej chodzi już za nim od kilku lat. Sam jest kolekcjonerem starych samochodów a za ozdobę zbiorów uważa warszawę z 1963 roku i o cztery lata młodszą syrenę 104. - Widzę jak stare auta znikają z ulic, niektóre bezpowrotnie - tłumaczy.

  Stąd pomysł, żeby to co się da ocalić dla potomnych. Nadal wiele osób ma w pawlaczach, piwnicach czy garażach przedmioty codziennego użytku z tamtych czasów, które prędzej czy później trafią na śmietnik.

  Rogacki przyznaje, że impulsem do podjęcia konkretnych działań w celu powołania muzeum był happening - próba rekonstrukcji wydarzeń ze stanu wojennego. Okazało się, że nigdzie nie można znaleźć starych koksowników oraz milicyjnego fiata 125 p. Kłopotów nie było jedynie z milicyjnymi pałkami, które - często zdobyczne - są w prywatnych zbiorach.

  Posłowi PiS marzy się przed muzeum kolejka, w której można... stanąć


  Posłowi PiS marzy się muzeum interaktywne: kolejka manekinów przed wejściem, w której można stanąć a także możliwość zagrania na legendarnych komputerach ZX 81 czy Commodore 64. Wnętrza miałby być urządzone na wzór mieszkań z lat 50., 60. i 70 . z radiem Taraban i pralką Franią. W przyszłości obok mógłby powstać bar mleczny i hotelik z epoki, sprzed którego można by odjechać taksówką marki Wołga. Rogacki chce ogłosić zbiórkę przedmiotów z PRL, a na zachętę sam przekaże kilkadziesiąt eksponatów.

  Pomysł na stworzenie muzeum PRL nie jest nowy. Od połowy lat 90. w dawnym majątku zamojskich w Kozłówce funkcjonuje Galeria Socrealizmu. Muzeum Komunizmu powstaje w Nowej Hucie. W Internecie wręcz roi się od stron poświęconych okresowi 1944-1989. - Zainteresowanie PRL to raczej powrót do czasów młodości, a nie nostalgia za Polską Ludową - uważa Rogacki.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawa Propozycja

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Proponuję zatrudnić w tym muzeum braci Kaczyńskich, ludzi, którzy udają prawicę, a w rzeczywistości bliższe są im idee Okrągłego Stołu. Lecha Kaczyńskiego proponuję zatrudnić jako sprzedawcę...rozwiń całość

  Proponuję zatrudnić w tym muzeum braci Kaczyńskich, ludzi, którzy udają prawicę, a w rzeczywistości bliższe są im idee Okrągłego Stołu. Lecha Kaczyńskiego proponuję zatrudnić jako sprzedawcę biletów, natomiast Jarosława jako przewodnika po muzeum. Wyrażam głęboką nadzieję, iż moja propozycja zostanie podchwycona przez pomysłodawcę tego ciekawego przedsięwzięcia. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo