Poznań: Nie ma pieniędzy dla bezrobotnych

  Poznań: Nie ma pieniędzy dla bezrobotnych

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nie ma pieniędzy na program szkoleniowy dla bezrobotnych z sześciu podpoznańskich gmin. Mimo że teoretycznie były one przyznane już we wrześniu, to w tej chwili ich przekazanie stoi pod znakiem zapytania. Powodem jest brak funduszy w kasie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
  - Chcieliśmy uruchomić dodatkową grupę szkoleniową wyłącznie dla osób powyżej 45 roku życia - mówi Jagoda Fijałkowska, koordynator projektu w gminie Pobiedziska. - Myśleliśmy o kursie obsługi kasy fiskalnej, ale teraz stanął on pod znakiem zapytania. Powodem są pieniądze. Mimo że urząd pracy powinien nam je przelać już kilka tygodni temu, to wciąż ich nie mamy - twierdzi.

  Chodzi o ponad 200 tysięcy złotych, które są ostatnią ratą z przyznanych na projekt 936 tysięcy. Pieniądze są bardzo potrzebne, bo urząd gminy ma zaległości finansowe w stosunku do firmy, która organizuje i prowadzi szkolenia.

  Wniosek o przyznanie funduszy na projekt został zatwierdzony 14 września. Mimo, że teoretycznie po 20 dniach cała kwota powinna znaleźć się na koncie urzędu gminy, to wciąż jej nie ma. Dlaczego? Wojewódzki Urząd Pracy wciąż nie otrzymał ich z ministerstwa.

  - Płatność powinna być zrobiona już jakiś czas temu, jednak nie mamy na nią środków - twierdzi Bernadeta Ignasiak, z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Pieniądze nie zostały nam przekazane z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Powodem są opóźnienia w ich przekazaniu ze strony Ministerstwa Finansów. Jak się pojawią, od razu zostaną wysłane do gminy - zapewnia przedstawicielka WUP.

  Program Aktywizacji Zawodowej jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W tej chwili odbywają się szkolenia z zakresu informatyki oraz wizażu i kosmetyki. Są one adresowane do bezrobotnych kobiet, które chcą powrócić na rynek pracy, a pochodzą z terenów sześciu gmin zaangażowanych w realizację projektu - Pobiedziska, Kiszkowo, Murowana Goślina, Łubowo, Czerniejewo i Kostrzyn. Koordynatorem projektu jest Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach.

  Uczestniczki, które ukończą szkolenia mają nie tylko ułatwioną drogę do znalezienia pracy, ale także możliwość odbycia płatnego stażu zawodowego u lokalnych pracodawców. Z powodu braku pieniędzy, przyszłość programu stoi w tej chwili pod znakiem zapytania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo