Nauka: Poznańscy naukowcy wśród polskich noblistów

  Nauka: Poznańscy naukowcy wśród polskich noblistów

  RD

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Aż trzy z czterech nagród, jakie przyznała wczoraj Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, otrzymali naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Ich wysokość wynosi w tym roku 200 tys. złotych. Tegorocznymi laureatami są: prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk z Instytutu Historii, prof. dr hab. Józef Barnaś z Instytutu Fizyki i prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii. Pierwszy z wymienionych otrzymał nagrodę za rozprawę "Pióro w wątłych dłoniach", pokazującą wkład twórczości intelektualnej kobiet w rozwój cywilizacji europejskiej.

  Profesor Józef Barnaś nagodę dostał za wyjaśnienie zjawiska gigantycznego magnetooporu. Natomiast profesora Bogdana Marcińca doceniono za odkrycie nowych reakcji i nowych katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym. Fundacja nagrodziła też prof. dr hab. Andrzeja Kolińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo