Kulturalnik na listopad - czego nie można przegapić?

  Kulturalnik na listopad - czego nie można przegapić?

  Marcin Kostaszuk, SDR, MAZ, JAS

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W tym miesiącu na klubowe koncerty w Wielkopolsce przyjedzie cała polska czołówka i kilku znanych wykonawców z zagranicy. Poza tym czas umilą nam spektakle kabaretowe, premiery teatralne i festiwale
  5 listopada
  Koncert Wayne'a Shortera


  Dla każdego, kto ma wątpliwości co do miejsca Wayne'a Shortera w jazzowej hierarchii, jeden fakt będzie decydujący - to właśnie jego saksofon słychać na albumach zespołu Milesa Davisa z lat 1964-1970. Część z nich to zresztą kompozycje Shortera - jak "Prince of Darkness", "ESP", "Footprints", "Sanctuary" czy "Nefertiti". Po opuszczeniu grupy genialnego trębacza, saksofonista był współliderem - wraz z Joe Zawinulem - legendarnej formacji Weather Report.

  Poznań, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), bilety: 120-200 zł www.go-ahead.pl

  6 listopada
  Avrile Levitan w Kaliszu


  36-letni izraelski altowiolista Avrile Levitan to jeden z najbardziej cenionych wirtuozów tego instrumentu w świecie. Jego wielka międzynarodowa kariera rozpoczęła się od występu z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną na festiwalu Schleswig-Holstein w roku 1994. W najbliższy piątek zagra on z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, którą poprowadzi Adam Klocek. W programie Koncert altówkowy Williama Waltona oraz III Symfonia Ludwiga van Beethovena. Koncert rozpocznie się w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu o godzinie 19.30.

  Kalisz, Aula WP-A UAM (ul. Nowy Świat 28/30), bilety: 20-30 zł www.filharmoniakaliska.pl

  7 listopada
  Teatralna "Mała Apokalipsa"


  Powieść Tadeusza Konwickiego powstała na przełomie 1977 i 1978 roku. Była swoistym rozrachunkiem ze społeczeństwem i realiami Polski Ludowej. Pisarz stworzył w niej wizję kraju całkowicie zdominowanego przez system totalitarny i reżim, który podlegał przede wszystkim komunistycznej władzy ZSRR. W latach 80. Lech Raczak zaadaptował powieść i wystawił w Teatrze Ósmego Dnia. Po latach Lech Raczak wraca do Konwickiego, ale jak zapowiada, będzie to spektakl o czymś innym. Dwadzieścia pięć lat temu tekst Konwickiego brzmiał jak spełniające się proroctwo. Dziś jest to opis rozkładu i zagłady, która już się dokonała - mówi reżyser. Najważniejszym wątkiem mojej adaptacji jest proces umierania człowieka i jego świata. To, że stary świat ginie, jest zasłużone i nawet radosne. To, że musi umrzeć człowiek, zawsze jest tragiczne.

  Gniezno, Teatr im. Aleksandra Fredry, ul. Mickiewicza 9, premiera 7 listopada, kolejne spektakle 10-14 listopada, bilety: 12 i 20 zł www.teatr.gniezno.pl

  7 listopada
  Kult w Arenie


  Tradycję, jaką stały się jesienne występy zespołu Kazika Staszewskiego, trudno rekomendować jako wydarzenie niepowtarzalne. W tym roku jednak jest dobry powód, by wybrać się do poznańskiej Areny - wydanie pierwszego od czterech lat studyjnego albumu grupy. Jak twierdzą zarówno zagorzali sympatycy, jak i recenzenci "Hurra!" to powrót do najlepszych wątków w kultowej twórczości: od postpunkowych, pełnych energii piosenek wzbudzających falowanie koncertowego tłumu ("Marysia"), aż po spokojne, ale dokładnie przemyślane utwory z wyeksponowanymi świetnymi tekstami ("Kiedy ucichną działa już"). Kazik odżył?

  Poznań, hala Arena (ul. Wyspiańskiego 33), bilety: 45, 50 zł www.go-ahead.pl

  9 listopada
  Kobieca piosenka aktorska: Katarzyna Groniec i Maria Peszek


  Tego samego, poniedziałkowego wieczora w Poznaniu zaśpiewają dwie artystki, kojarzone przede wszystkim ze sceną piosenki aktorskiej. Katarzynę Groniec i Marię Peszek łączy zatem termin i gatunek, ale wszystko poza tym... dzieli. Maria swą osobowość opiera na językowych eksperymentach i osobowości kameleona, Katarzyna szuka przede wszystkim dobrych tekstów, które umożliwiają przeniesienie słuchacza w wybraną przez artystkę epokę - jak w przypadku jej interpretacji przebojów przedwojennego Berlina. Jej najnowszy projekt to "Listy Julii", polskie wersje piosenek z klasycznej płyty Elvisa Costello "The Juliet Letters".

  Katarzyna Groniec, Poznań, Pod Pretekstem (ul. Św. Marcin 80/82), bilety: 45 i 75 zł www.mca.pl

  Maria Peszek, Poznań, Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), bilety: 35, 40 zł www.eskulap.art.pl

  10 listopada
  Koncert Skye Edwards


  Występ zapowiada drugi solowy album Skye "Keeping Secrets". Zapewne jednak najbardziej oczekiwane przez słuchaczy będą kompozycje trip-hopowej formacji Morcheeba (z którą wokalistka związana była do 2003 roku), takie jak "Trigger Hippie", "Otherwise" czy "Rome Wasn't Built in a Day". Rozstanie z zespołem nie wyszło na dobre obu stronom: charyzmatyczna Skye nagrała trzy lata temu udany, ale prawie niezauważony album "Mind How You Go", wzięła też udział w dyskusyjnym projekcie Collina Marca z Nouvelle Vague, śpiewając wraz z innymi wokalistkami nowe wersje hollywoodzkich przebojów filmowych z lat 80. Znacznie lepszą przeróbką popisała się sama Skye, której nowy album promuje cover utworu "Fell Good Inc" z repertuaru Gorrillaz.

  Poznań, Eskulap (ul. Przybyszewskiego 39), bilety: 65 zł www.eskulap.art.pl

  10 listopada
  Kabaretowy Dobry Wieczór


  Kolejna edycja wieczoru gwiazd sceny kabaretowej połączy wielbicieli młodych rozśmieszaczy z artystami o ugruntowanej od lat renomie. Pierwszych reprezentować będą kabarety Młodych Panów, Słoiczek po Cukrze i Smile, a także Mariusz Kałamaga, wiecznie rozczochrana twarz Łowców.B. Starą szkołę estradowego monologu reprezentować będą Jerzy Kryszak i Andrzej Grabowski, zaś o dialogi zatroszczą się Katarzyna Kwiatkowska i Edyta Jungowska.

  Poznań, hala Arena (ul. Wyspiańskiego 33), bilety: 45, 55, 65 zł www.agencja bako.pl

  11 listopada
  Balet "Alexanderplatz"


  Wydarzeniem będzie projekt "Alexanderplatz" w choreografii Pauliny Wycichowskiej, z muzyką Jana A.P. Kaczmarka oraz scenografią Franza Dittricha. Jego tematyka nawiązuje do 20. rocznicy obalenia muru berlińskiego i przemian w Polsce. Bilety na przedstawienie 11 listopada rozeszły się w ciągu jednego popołudnia, ale na 21 listopada zaplanowano pokaz przedpremierowy w Górniczym Domu Kultury Oskard w Koninie. 24 listopada odbędzie się polska premiera w Teatrze Studio w Warszawie. Od stycznia spektakl wejdzie do stałego repertuaru Polskiego Teatru Tańca.

  Poznań, Teatr Wielki (ul. Fredry 9), bilety wyprzedane
  Konin, Górniczy Dom Kultury "Oskard" (Al. 1 Maja 7), bilety: 30 zł
  www.alexanderplatz.pl

  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo