Ostrów: Smutny koniec miasta kolejarzy

  Ostrów: Smutny koniec miasta kolejarzy

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Określenie Ostrowa Wielkopolskiego jako miasta kolejarzy coraz bardziej odchodzi do lamusa. Starsi mieszkańcy z nostalgią wspominają dawne czasy prosperity, kiedy z pracy na kolei żyły całe rodziny. Zakusy na likwidację Zakładu Linii Kolejowych to kolejny gwóźdź do trumny dawnej szynowej potęgi grodu nad Ołobokiem.
  Jeszcze niedawno praca na kolei dla ostrowian była honorem, powodem do dumy, tradycją przekazywaną z ojca na syna. Ale to już przeszłość. Kolej, która przyczyniła się do rozkwitu Ostrowa, może stać się przyczynkiem do jego kryzysu. Obecnie na ulicach coraz rzadziej widać ludzi w mundurach. Przez tutejszy dworzec przejeżdża dużo mniej pociągów i nie ma już od kilku lat Technikum Kolejowego.

  Założona w 1920 r.
  Fabryka Wagon była jedną z największych inwestycji w okresie międzywojennym w kraju. Przez kolejne dziesięciolecia stanowiła miejsce zatrudnienia dla tysięcy rodzin mieszkających nie tylko w samym Ostrowie. W najlepszym okresie, pod szyldem Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, zatrudniała około 10 tysięcy pracowników. Dziś po fabryce hula wiatr. Większość hal zburzono, a około 400 osób załogi pracuje na niepełnych etatach. Czarnego obrazu dopełnia zajęcie przez komornika części urządzeń za długi i odcięcie prądu przez energetykę.

  Pracownicy nie kryją rozgoryczenia. Trudno im zrozumieć, że kiedyś kolej mogła utrzymywać żłobki, przedszkola, szkoły zawodowe, opiekę zdrowotną, a dziś trzeba przed zwolnieniami uciekać w L4.

  - Od czasu naszego strajku w 2003 roku wszystko toczyło się po równi pochyłej. Teraz wiemy, że koniec naszej fabryki jest już bliski - mówi jeden z pracowników, prosząc o anonimowość.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koniec koleji

  bidny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  to nijaki Maslowsky z glópkowatym uśmiecherm do tego doprowadził

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo