Internet podpowie jak uniknąć korków

  Internet podpowie jak uniknąć korków

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rano, przed wyjściem z domu, wystarczy w komputerze lub telefonie komórkowym zajrzeć do internetu i podać cel podróży. Mija kilka sekund i system wyliczy za nas, ile zajmie przejazd i jaki środek transportu wybrać, by najszybciej przejechać przez miasto. Czy to możliwe?
  To tylko niewielka część inteligentnego systemu transportu, nad którym od maja pracuje zespół złożony z przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz specjalistów z Politechniki Poznańskiej.

  Obecne systemy sterowania ruchem zostaną zintegrowane na wspólnej platformie informatycznej. Ma to doprowadzić do usprawnienia ruchu w coraz bardziej zatłoczonym Poznaniu.

  - Kończą się możliwości obecnego systemu. Powstanie model dla całej sieci, który będzie przewidywał stan natężenia ruchu. Tak, aby można było uniknąć korków - mówi Przemysław Staśkowiak, naczelnik wydziału bezpieczeństwa ruchu.
  - Na podstawie danych z detektorów ruchu oraz danych historycznych program będzie je przewidywał i kierując zmotoryzowanych na odpowiednie trasy zarazem przeciwdziałał tworzeniu się nowych korków. Będzie on współgrał z systemem informacji dla kierowców i podróżnych, udostępnione zostaną też mobilne aplikacje dla mieszkańców - dodaje. Każdy dowie się m.in., ile i jakim środkiem transportu zajmie przejazd do wybranego miejsca, a także gdzie można spodziewać się utrudnień, np. z powodu trwających remontów (o tym będą też informować specjalne tablice elektroniczne).

  - Pojawią się one przy wlotach do miasta - wyjaśnia Przemysław Staśkowiak. - Dlatego chcielibyśmy zintegrować nasz system z projektem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po to, aby kierowcy otrzymywali informacje przed wjazdem do miasta.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo