Leszno: Otworzyli miejskie kanały dla zwiedzających

  Leszno: Otworzyli miejskie kanały dla zwiedzających

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Każdego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie w ramach ,,Dni Otwartych" zaprasza w swoje mury mieszkańców miasta. Można zobaczyć jak pracują ludzie i maszyny oraz dowiedzieć, co dzieje się z wodą po tym, jak opuści już nasze mieszkania. W tym roku - po raz pierwszy - wodociągi otworzyły dla zwiedzających także swoje kanały. Grupa 30 eksploratorów miała więc okazję zobaczyć, co kryje się pod ulicami starówki.
  ,,Noc w Kanałach" była wycieczką do historycznego oraz jednego z najstarszych odcinków kanalizacji, która została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, jeszcze przez pruskie władze Leszna. Nim jednak grupy weszły pod ziemię, by zobaczyć miasto z dolnej perspektywy, każdy z uczestników musiał liznąć nieco wiedzy i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w kanałach.

  Podczas zbiórki w bazie MPWiK na ulicy Lipowej, która rozpoczęła się o godzinie 23.00, uczestnicy wyprawy wysłuchali dr Mirona Urbaniaka, autora kilku książek o zabytkach przemysłu, techniki i rozwoju miejskiej infrastruktury Leszna.


  - Zwiedzimy jeden z najstarszych odcinków leszczyńskiej kanalizacji, który był budowany w 1882 roku. Znajduje się na całej długości Alei Zygmunta Krasińskiego i jest częścią pierścienia kolektorów, które były tworzone od lat 70 - tych XIX wieku do początków XX wieku, a które przebiegają w obrębie dawnej fosy miejskiej - wyjaśniał dr Miron Urbaniak, który był także przewodnikiem wyprawy. -

  Wycieczka zakończyła się w oczyszczalni na terenie MPWiK, jednym z najcenniejszych zabytków kanalizacyjnych nie tylko w skali Wielkopolski, ale także kraju. Zachowało się w niej oryginalne i działające do dziś wyposażenie.

  Więcej w poniedziałkowym wydaniu <a href="http://www.prasa24.pl"><u><font color=blue>Głosu Wielkopolskiego</font></u></a> lub <a href="http://www.prasa24.pl"><u><font color=blue>www.prasa24.pl</font></u></a>

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo