Sprawa Jarosława Ziętary: kronika licznych zaniedbań

  Sprawa Jarosława Ziętary: kronika licznych zaniedbań

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Raport Komendy Głównej Policji z analizy sprawy uprowadzenie poznańskiego dziennikarza, Jarosława Ziętary wskazuje na liczne zaniedbania i błędy organów ścigania. Trafi on wkrótce do poznańskich instytucji odpowiedzialnych za ich popełnienie.
  - Analiza liczy 36 stron. Objęta jest tajemnicą służbową, ma klauzulę "poufne". Raport składa się głównie z zaleceń dotyczących czynności, które wskazane jest przeprowadzić w sprawie Jarosława Ziętary - mówi Grażyna Puchalska z biura prasowego KGP.

  Z naszych ustaleń wynika, że znaczna część zaleceń dotyczy popełnionych w śledztwie błędów i czynności, których nie przeprowadzono w latach 90., w czasie, gdy sprawą dziennikarza zajmowała się poznańska policja i prokuratura. Biuro Spraw Wewnętrznych KGP sprawdza raport pod kątem zaniedbań służbowych funkcjonariuszy, ale nie grożą im już żadne konsekwencje, bo sprawy te uległy przedawnieniu. Analiza może za to przyczynić się do podjęcia umorzonego w 1999 roku śledztwa.

  W środę w KGP zapewniono nas, że prokuratura w Poznaniu została powiadomiona o zakończeniu pracy nad analizą. Nie zwróciła się jednak o jej udostępnienie. - Dotąd nie wystąpiliśmy do KGP o raport z analizy sprawy dziennikarza. Czekamy, aż trafi on do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Wtedy o niego wystąpimy - poinformowała nas wczoraj Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

  Jarosław Ziętara zaginął w 1992 roku w drodze do "Gazety Poznańskiej", w której pracował. Na podstawie zeznań świadków incognito w 1998 stwierdzono, że dziennikarz został porwany i zamordowany, a jego zwłoki ukryto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo