Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie zatrudnia radnych

Karolina Sternal
Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie poparł zmiany kadrowe na uczelni
Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie poparł zmiany kadrowe na uczelni D. Andruszkiewicz
Konflikt pomiędzy dwoma poznańskimi naukowcami, a następnie zatrudnienie lokalnych polityków sprawiło, że rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie rozpoczął się od zaskakujących zmian.

Miejsce profesora kierującego Instytutem Ekonomii i Zarządzania, i jego współpracowników, zajęli między innymi rajcy oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Gdy w 2008 roku dobiegała końca druga kadencja ówczesnego rektora PWSZ w Lesznie, prof. Wiesława Osińskiego, na uczelni przeprowadzono wybory. Wśród ubiegających się o tytuł Jego Magnificencji zaleźli się prof. Czesław Królikowski, były rektor Politechniki Poznańskiej oraz prof. Krzysztof Piasecki, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Społeczność akademicka wybrała prof. Królikowskiego, a prof. Piasecki pozostał na dotychczasowym stanowisku.

Okazało się jednak, że współpraca nie będzie się układała idealnie. Piasecki specjalizujący się w finansach i rachunkowości przywiązywał dużą wagę do tych zagadnień, widząc w nich szansę na uzyskanie przez studentów wykształcenia rokującego zdobycie pracy w instytucjach finansowych. Dlatego też dążył do utworzenia takiego kierunku, co spotkało się z zainteresowaniem studentów i chętnych do nauki nie brakowało.

Problem w tym, że dwa lata temu Państwowa Komisja Akredytacyjna, zajmująca się oceną jakości kształcenia wyraziła opinię, że uczelnia nie może jednocześnie prowadzić na kierunku ,,ekonomia'' specjalności ,,finanse i rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw'', gdyż jest ona tożsama z kierunkiem studiów ,,finanse i rachunkowość''.

- Wiem, że były zastrzeżenia, ale byłem przekonany, że uda się obronić taką koncepcję kształcenia - przekonuje prof. Krzysztof Piasecki. - Miałem przygotowany nie tylko program, ale także kadrę z odpowiednimi kwalifikacjami i dorobkiem naukowym. Uważam, że z uwagi na studentów i rozwój PWSZ źle się stało, że władze uczelni odstąpiły od tej koncepcji.

- Nie mieliśmy innego wyjścia, a prof. Piasecki miał świadomość tego, że jest to niezgodne z prawem. Nie było też wystarczającej kadry - twierdzi prof. Czesław Królikowski, rektor PWSZ w Lesznie. - Ponieważ zbliżał się termin kolejnej oceny PKA, a kierujący Instytutem Ekonomii i Zarządzania nie uwzględniali zaleceń, Senat podjął uchwałę w sprawie likwidacji specjalności.

Takie posunięcie prof. Piasecki komentuje chęcią usunięcia tej części kadry, która nie pasowała do tworzącego się układu. Pracę zakończył nie tylko on, ale także grono jego współpracowników. Zanim do tego doszło rektor wydał zarządzenie w sprawie zatrudniania nauczycieli akademickich.

Jeden z jego paragrafów brzmi: "W przypadku równorzędnych kandydatów na nauczycieli akademickich preferować należy osoby z Leszna (lub okolicy) oraz osoby, dla których PWSZ (...) w Lesznie jest podstawowym miejscem pracy. Preferować będzie się wśród kandydatów osoby przygotowujące rozprawę doktorską lub habilitacyjną." Nowymi pracownikami Instytutu Ekonomii i Zarządzania zostali między innymi radni Leszna - mgr Grzegorz Rusiecki i mgr Sławomir Szczot. Ten pierwszy jest w trakcie przygotowania pracy doktorskiej z prawa, zaś drugi z rajców ma ograniczoną ilość zajęć. Kadrę zasilili również nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych.

- Jestem nie tylko rektorem PWSZ w Lesznie, ale także twórcą ustawy powołującej do życia tego typu uczelnie zawodowe. Ich ideą jest zarówno możliwość zdobycia wykształcenia wyższego przez młodzież w mniejszych miejscowościach, ale także dopracowanie się własnej, wywodzącej się z tych lokalnych środowisk kadry - przekonuje prof. Czesław Królikowski. - O przyszłości leszczyńskiej PWSZ zdecydują ludzie, którzy tu będą nie tylko wykładali, ale także pracowali naukowo. Kadra z prestiżowych uczelni zawsze będzie wiązała swoje osiągnięcia właśnie z tymi placówkami, a nie z Lesznem.

Rektor wskazuje jednocześnie na inne podłoże zakończenia współpracy z prof. Piaseckim. Jego zdaniem, chciał on uniezależnić Instytut od uczelni, a to w wypadku szkoły kształcącej do pięciu tysięcy studentów jest niezasadne. Rektor przekonuje również, że prof. Piasecki nie był zainteresowany nawiązaniem współpracy z zespołem kierującym uczelnią oraz podporządkowaniem się przepisom.

- Jestem przyzwyczajony do procedur funkcjonujących na wyższych uczelniach, natomiast w Lesznie od dwóch lat sytuacja pod tym względem uległa pogorszeniu - odpowiada prof. Piasecki. Obecnie Instytutem kieruje dr hab. Teresa Łuczka, a program kształcenia uległ zmianie, co zaniepokoiło studentów. Jeszcze przed tymi zmianami około 200 osób podpisało się pod apelem o przedłużenie współpracy z prof. Piaseckim. Młodzież źle ocenia także zatrudnienie radnych.

- Szkoła nie powinna być miejscem pracy dla ludzi związanych z polityką, nawet tą lokalną. Nie zawsze akceptowaliśmy posunięcia prof. Krzysztofa Piaseckiego, ale docenialiśmy jego osiągnięcia naukowe i to, czego nas uczył - podkreślają studenci. Prawdopodobnie dopiero w styczniu Państwowa Komisja Akredytacyjna oceni jakości kształcenia w Instytucie Ekonomii i Zarządzania.

- Minęły dopiero dwa tygodnie od przeprowadzonej wizytacji. To zbyt krótki czas, aby sformułować wiążące wnioski - wyjaśnia prof. Marek Rocki, przewodniczący PKA.

Z polityki
Uczelnia sięga po znane w Lesznie nazwiska

Umowę zlecenie z PWSZ podpisał dr Zbigniew Kulak, lekarz, były senator SLD oraz ambasador Polski w Mongolii. Kulak ma się zająć zorganizowaniem kierunku studiów "pielęgniarstwo''. Od pewnego czasu wykłada tu także dr Ryszard Hayn, były poseł SLD, obecnie radny Leszna. Nie ma natomiast już godzin zleconych mgr Elżbieta Barys, była posłanka AWS, obecnie radna sejmiku wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie zatrudnia radnych - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski