Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie zatrudnia radnych

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie zatrudnia radnych

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Konflikt pomiędzy dwoma poznańskimi naukowcami, a następnie zatrudnienie lokalnych polityków sprawiło, że rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie rozpoczął się od zaskakujących zmian.
  Miejsce profesora kierującego Instytutem Ekonomii i Zarządzania, i jego współpracowników, zajęli między innymi rajcy oraz nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych.

  Gdy w 2008 roku dobiegała końca druga kadencja ówczesnego rektora PWSZ w Lesznie, prof. Wiesława Osińskiego, na uczelni przeprowadzono wybory. Wśród ubiegających się o tytuł Jego Magnificencji zaleźli się prof. Czesław Królikowski, były rektor Politechniki Poznańskiej oraz prof. Krzysztof Piasecki, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Społeczność akademicka wybrała prof. Królikowskiego, a prof. Piasecki pozostał na dotychczasowym stanowisku.

  Okazało się jednak, że współpraca nie będzie się układała idealnie. Piasecki specjalizujący się w finansach i rachunkowości przywiązywał dużą wagę do tych zagadnień, widząc w nich szansę na uzyskanie przez studentów wykształcenia rokującego zdobycie pracy w instytucjach finansowych. Dlatego też dążył do utworzenia takiego kierunku, co spotkało się z zainteresowaniem studentów i chętnych do nauki nie brakowało.

  Problem w tym, że dwa lata temu Państwowa Komisja Akredytacyjna, zajmująca się oceną jakości kształcenia wyraziła opinię, że uczelnia nie może jednocześnie prowadzić na kierunku ,,ekonomia'' specjalności ,,finanse i rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw'', gdyż jest ona tożsama z kierunkiem studiów ,,finanse i rachunkowość''.

  - Wiem, że były zastrzeżenia, ale byłem przekonany, że uda się obronić taką koncepcję kształcenia - przekonuje prof. Krzysztof Piasecki. - Miałem przygotowany nie tylko program, ale także kadrę z odpowiednimi kwalifikacjami i dorobkiem naukowym. Uważam, że z uwagi na studentów i rozwój PWSZ źle się stało, że władze uczelni odstąpiły od tej koncepcji.

  - Nie mieliśmy innego wyjścia, a prof. Piasecki miał świadomość tego, że jest to niezgodne z prawem. Nie było też wystarczającej kadry - twierdzi prof. Czesław Królikowski, rektor PWSZ w Lesznie. - Ponieważ zbliżał się termin kolejnej oceny PKA, a kierujący Instytutem Ekonomii i Zarządzania nie uwzględniali zaleceń, Senat podjął uchwałę w sprawie likwidacji specjalności.

  Takie posunięcie prof. Piasecki komentuje chęcią usunięcia tej części kadry, która nie pasowała do tworzącego się układu. Pracę zakończył nie tylko on, ale także grono jego współpracowników. Zanim do tego doszło rektor wydał zarządzenie w sprawie zatrudniania nauczycieli akademickich.

  Jeden z jego paragrafów brzmi: "W przypadku równorzędnych kandydatów na nauczycieli akademickich preferować należy osoby z Leszna (lub okolicy) oraz osoby, dla których PWSZ (...) w Lesznie jest podstawowym miejscem pracy. Preferować będzie się wśród kandydatów osoby przygotowujące rozprawę doktorską lub habilitacyjną." Nowymi pracownikami Instytutu Ekonomii i Zarządzania zostali między innymi radni Leszna - mgr Grzegorz Rusiecki i mgr Sławomir Szczot. Ten pierwszy jest w trakcie przygotowania pracy doktorskiej z prawa, zaś drugi z rajców ma ograniczoną ilość zajęć. Kadrę zasilili również nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kpina z studiow

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 35

  Takie uczelnie jak ta powinno sie dawno pozamykac.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo