Gniezno: Su-22 wylądował w Technikum Mechaniki Lotnictwa

  Gniezno: Su-22 wylądował w Technikum Mechaniki Lotnictwa

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nauka w Technikum Mechaniki Lotnictwa, otwartym we wrześniu w Gnieźnie, nie byłaby możliwa, gdyby nie sprzęt przekazany przez 33. Bazę Lotniczą w Powidzu. Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przyjechał drugi już samolot. Tym razem szturmowo-bombowy Su-22, używany w polskich siłach zbrojnych.
  Wcześniej do szkoły trafił, także z Powidza, Ts-11 Iskra. Pierwsza z maszyn stoi na szkolnym boisku przy ul. Cieszkowskiego. Nowy nabytek trafił wprost do warsztatów szkolnych przy ul. Słowackiego.

  - W programie pierwszej klasy są przede wszystkim przedmioty ogólnokształcące i kilka zawodowych, jak materiałoznawstwo, wytrzymałość materiałów i termodynamika lotnicza - mówi Sylwester Sip, dyrektor ZSP nr 2. - W drugiej klasie dochodzą intensywne szkolenia zawodowe - jeden dzień w tygodniu. Dlatego przygotowujemy tę bazę dydaktyczną przy udziale wojska, które nas wspiera.

  Przekazanie samolotów to niejedyna pomoc, jaką dostała szkoła. Oczywiście, przygotować je do zajęć z uczniami pomagają wojskowi mechanicy. Kadra z Powidza będzie też prowadzić lekcje z przedmiotów technicznych. Oprócz tego jedna z nauczycielek została wysłana do szkoły lotniczej w Dęblinie na kurs języka angielskiego technicznego.

  - Kiedy opracowywaliśmy program dla tego kierunku kształcenia, już wiedzieliśmy, że na angielski musimy kłaść duży nacisk - mówi Sylwester Sip. - Trzeba uczyć specjalistycznego słownictwa technicznego. Wszystkie instrukcje są w języku angielskim, także później mechanicy pracujący w wojsku są wysyłani na dodatkowe kursy do USA.

  Absolwenci technikum lotniczego w Gnieźnie raczej na zostanie w rodzinnym mieście nie mogą liczyć, jednak według dowództwa bazy w Powidzu, która udzieliła szkole dużej pomocy, zapotrzebowanie na mechaników jest duże. Dyrektor ZSP nr 2 nie wyklucza też, że ktoś może kształcić się dalej w wojskowych szkołach wyższych, by zostać pilotem lub po skończeniu technikum podejmie pracę na cywilnym lotnisku.

  Kolejne plany dyrektora to sprowadzenie do Gniezna śmigłowca, by i tę maszynę uczniowie mogli poznać od podszewki.
  - Chcielibyśmy tę naszą bazę coraz bardziej wzbogacać - mówi Sylwester Sip. - Także mamy nadzieję z czasem poszerzyć o cywilne statki powietrzne, sprowadzić silniki, żeby uczniowie mogli się zapoznać z ich budową.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TS-11

  ŁS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  Iskra trafiła tam z Dęblina a nie z Powidza.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo