Akcje na warszawskiej giełdzie idą w dół

  Akcje na warszawskiej giełdzie idą w dół

  Paweł Satalecki

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Akcje na GPW tanieją już trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy pozbywają się największych spółek z indeksu WIG20, który wczoraj stracił 2,4 proc. Równocześnie traci na wartości złoty, co sugeruje, że akcje sprzedają także inwestorzy zagraniczni. Po trzech z rzędu spadkowych sesjach indeksy znalazły się na linii wsparcia, której przekroczenie może oznaczać dalsze spadki.
  Najgorzej w przeciągu minionych kilku sesji wypadły spółki, które będą w niedługim czasie wycofane z głównego parkietu: akcje Swarzędza straciły w tym czasie 25 proc., zaś legendy GPW (spółka debiutowała na pierwszej historycznej sesji) Krosna - 19 proc. Inwestorzy sprzedawali także akcje TP, która w zeszłym tygodniu rosła po tym, jak porozumiała się z UKE uniknęła podziału. Ceny 19 zł za akcję nie udało się jednak przebić - spółka, otwierając wczoraj sezon wyników firm z WIG20, negatywnie zaskoczyła zyskiem netto w III kw. w wysokości 327 mln zł, prawie dwukrotnie mniejszym niż przed rokiem.

  Warto podkreślić jednak dobrą passę na rynku ofert pierwotnych. Debiutujące wczoraj Asseco South Eastern Europe dało zarobić w pierwszym dniu notowań aż 22 proc. i choć trzeba przyznać, że zasługa w tym bardzo małej liczby akcji w obrocie, to debiut może wlać sporo optymizmu dla tych, którzy kupili akcje w wielkiej ofercie PGE. Z drugiej strony perspektywy do zarobku na akcjach PGE stoją pod znakiem zapytania. Otóż przyszły tydzień może być okresem dalszych spadków na giełdzie.

  Kilka procent zniżki od tegorocznych szczytów teoretycznie nie powinno załamywać inwestorów, jednak jeden czynnik może przesądzić o dalszych perspektywach rynku. Chodzi o linie wsparcia wzrostowego trendu wytyczone od lutowych dołków do dziś. Okazuje się, że nie tylko GPW, ale także większość indeksów na świecie zbliża się do tych poziomów, a ich przełamanie oznaczałoby - w myśl teorii - zakończenie trendu wzrostowego trwającego od 8 miesięcy i rozpoczęcie spadków. W przypadku WIG20 w pierwszej kolejności do poziomu 2200 punktów. W takiej sytuacji znajdują się zarówno giełdy w Europie, jak np. niemiecki DAX, czy amerykańskie.

  Skąd możliwość korekty na rynkach? Amerykańscy ekonomiści, tacy jak np. Nouriel Roubini, uważają, że obecna sytuacja jest największym w historii przypadkiem tzw. carry trade. Mechanizm ten polega na tym, że inwestorzy pożyczają pieniądze tam, gdzie stopy procentowe są niskie - w obecnym przypadku chodzi o USA - i inwestują ten tani kapitał tam, gdzie potencjalne zyski są wyższe - czyli w akcje rynków wschodzących, ropę, złoto i inne aktywa. Tym samym rodzi się bardzo silna zależność pomiędzy kursem dolara a zmianami indeksów na świecie, w tym oczywiście także na GPW. To z kolei powoduje ryzyko, że gdy Fed zacznie podnosić stopy procentowe - a o tym wspominał już Ben Bernanke - dolar może zacząć szybko zyskiwać, co przełoży się na równie dynamiczne spadki na parkietach.
  Autor jest analitykiem Finamo

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo