Pleszew: Fiskus nie chce umorzyć powiatowi 320 tys. podatku

  Pleszew: Fiskus nie chce umorzyć powiatowi 320 tys. podatku

  IKA

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Powiat musi oddać fiskusowi prawie 320 tys. zł podatku od dochodu uzyskanego w czasie przekształcania szpitala publicznego w niepubliczny. Fiskus odmawia umorzenia tej kwoty.
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przekształcił się w maju 2008 roku w Pleszewskie Centrum Medyczne Sp. z o.o . Ostateczna likwidacja szpitala zakończyła się w lutym tego roku. W rozliczeniu wystąpił podatek CIT w wysokości 319 938 zł. Z mocy ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej wszelkie należności i zobowiązania jednostki, przechodzą na organ założycielski czyli powiat. Ten wystąpił do II US w Kaliszu, który pleszewski SPZOZ rozliczał, o umorzenie podatku, tłumacząc iż pieniądze w całości zostaną przekazane nowo powstałej szpitalnej spółce na dofinansowanie zakupu mammografu i karetki transportowej.
  Jednak Kalisz scedował problem na US w Pleszewie. Tu powstał dualizm w rozumieniu prawa. - Fiskus twierdzi, że z mocy ustawy o ZOZ -ach powiat jest następcą prawnym szpitala, jednak ordynacja podatkowa odmawia mu prawa złożenia wniosku o umorzenie podatku - mówi skarbnik powiatu Mariusz Gramala. Dodaje, że powiat zaskarżył Urząd Skarbowy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wystąpił też do wojewody wielkopolskiego o wsparcie finansowe w ramach programu stabilizującego działania w systemie ochrony zdrowia. Skarbnik potwierdza, że pieniądze na podatek powiat ma, zachował je jako rezerwę po likwidacji SP ZOZ. Jednak wolałby je przekazać szpitalowi na doposażenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za niepłaceniem podatków

  Heniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  no a mnie lekarz zalecił picie browara, bo dobrze przepłukuje nerki więc ja bym też może nie zapłacił podatku a przeznaczyłbym je na kurację w pobliskim "ośrodku zdrowia" u Marcisza ;-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nikt nie chce płacić podatków

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  wiadomo, że nikt nie chce płacić podatków. Sam bym wolał pieniądze z podatków przeznaczyć np. na wyposażenie swojej siłowni, spa i wyjście do teatru....no ale na tym polega właśnie ta umowa...rozwiń całość

  wiadomo, że nikt nie chce płacić podatków. Sam bym wolał pieniądze z podatków przeznaczyć np. na wyposażenie swojej siłowni, spa i wyjście do teatru....no ale na tym polega właśnie ta umowa społeczna zwana "Państwem", że płacimy podatki a fiskus tego ma pilnować, żeby nie było równych i równiejszych.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo