Urzędnik ma czas, a odsetki rosną.

  Urzędnik ma czas, a odsetki rosną.

  Elżbieta Sobańska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Najbardziej niesamowita jest sprawa, że tego samego dnia przebywałem w dwóch różnych miejscach - opowiada Andrzej Drozdowski, poznański taksówkarz. - Według ZDM, o godzinie 11.53 parkowałem samochód w Strefie Płatnego Parkowania na ulicy Głogowskiej, podczas gdy ja w tym czasie wykonywałem kurs, na co posiadam paragon fiskalny, więc w jaki sposób strażnik miejski umieścił raport za wycieraczką wzywający do za zapłaty za rzekomy postój mojego pojazdu w SPP?
  Taksówkarz dostał wezwanie do uregulowania kary ponad 158 zł za trzy nieopłacone postoje w SPP z 2005 i 2006 roku. Podobne wezwanie otrzymał niedawno inny mieszkaniec. - Do zapłaty mam 200 zl wraz z odsetkami za cztery postoje, tyle że nie nie dostałem żadnego kwitka, a nie sądzę, że wszystkie cztery zdmuchnął zza szyby wiatr - opowiada pan Jarek. - Przecież poza wezwaniem nie ma żadnego dowodu, że tam stałem, a trudno przypomnieć sobie zdarzenie sprzed trzech lat.


  Jak tłumaczy ZDM, nie ma konieczności doręczania osobie korzystającej ze strefy płatnego parkowania wezwania - raportu stwierdzającego nieopłacony postój pojazdu, gdyż obowiązek wniesienia opłaty nie wynika z faktu doręczenia tego dokumentu, a z obowiązujących przepisów prawa, które nakazują opłatę za postój w SPP.

  Upoważnieni do kontrolowania pracownicy ZDM nie posiadają uprawnień do legitymowania kierowców. - Na podstawie umieszczonego za szybą w wezwaniu - raporcie numeru rejestracyjnego pojazdu, ZDM występuje do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu ustalenia danych właściciela, do którego przesyła się upomnienie - mówi Dorota Wesołowska, rzecznik prasowy ZDM. - Odbywa się to zgodnie z przepisami regulującymi sposób postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do ich wyegzekwowania.

  W 2004 roku lat wystąpiły wątpliwości prawne, kiedy Minister Finansów podważył egzekucje opłat nie wynikające z decyzji administracyjnej. Oznaczało to tyle, że ZDM nie mógł występować na drogę egzekucyjną, gdyż wszystkie podległe resortowi organy egzekucyjne odmawiały prowadzenia postępowań.

  Dopiero w 2006 roku po rozpatrzeniu kilkudziesięciu skarg ZDM dotyczących umorzenia postępowań egzekucyjnych, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że ZDM w Poznaniu był uprawniony, wobec bezskuteczności upomnień, do wystawiania tytułów wykonawczych i wnioskowania o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji, gdyż obowiązek zapłaty opłaty dodatkowej został na tyle określony w przepisach, by uznać, iż wynika on wprost z przepisów prawa, a nie z decyzji administracyjnych.

  Średnie kwoty tytułów wykonawczych wynoszą 550 zł. ZDM może starać się o wyegzekwowanie należnej sumy do 5 lat. - Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie - mówi rzecznik. - W przypadku dużych kwot istnieje możliwość ubiegania się o rozłożenie jej na raty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to samo

  wik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  ten sam problem dotyczy rownież innych miast np Srem, mnie nie było w kraju a że auto jest na mnie zarejestrowane to ja mam płacić, nie wiem czy to żart bo żadnego dowodu nie mają tylko wpis do ich...rozwiń całość

  ten sam problem dotyczy rownież innych miast np Srem, mnie nie było w kraju a że auto jest na mnie zarejestrowane to ja mam płacić, nie wiem czy to żart bo żadnego dowodu nie mają tylko wpis do ich rejestru, upomnienie przyszło po 3 i pół roku,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  a co ma jakiś cieć do grzebania przy wycieraczkach nie swojego samochodu ? Wg. mnie to przestępstwo .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo