Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna na świecie kurtka ułana z Poznania trafiła do muzeum

Paweł Mikos
Unikatową część umundurowania oficera 1. Pułku Ułanów marszałek województwa przekazał Muzeum Wojskowemu
Unikatową część umundurowania oficera 1. Pułku Ułanów marszałek województwa przekazał Muzeum Wojskowemu W. Wylegalski
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przekazał wczoraj Wielkopolskiemu Muzeum Wojskowego kurtkę oficera 1. Pułku Ułanów. Jest to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz tego munduru na świecie.

- Chyba każdemu muzealnikowi, kiedy zobaczył pierwszy raz ten eksponat, zadrżały ręce, a oczy zachodziły mgłą. Przecież jeszcze niedawno nie sądziliśmy, że w ogóle gdziekolwiek zachował się jeszcze ten mundur - nie ukrywał wzruszenia Tadeusz Jeziorowski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

Niezwykły eksponat, który trafił do zbiorów muzeum, to kurtka, która została uszyta dla polskiego oficera 1. Pułku Ułanów jako część munduru wyjściowego. 1. Pułk Ułanów był tworzony tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego i według historyków stanowił jedną z lepszych formacji polskiej armii po odzyskaniu niepodległości. W jego skład wchodzili głównie młodzi ułani służący do tej pory w niemieckim wojsku, stacjonującym w Poznaniu. Później formacja przyjęła nazwę słynnego 15. Pułku Ułanów.

- Wydaje się, że to była kurtka wojsk pruskich, ale należy pamiętać, że Prusacy, podobnie jak inne armie, właśnie od Polaków przejęli formacje ułanów, łącznie z jej umundurowaniem - tak Tadeusz Jeziorowski tłumaczył podobieństwa między eksponatem a uniformem ułanów pruskich.
"Ułanka" różni się od pruskich mundurów przede wszystkim proporczykami na kołnierzu, wieloma guzikami z polskim orzełkiem oraz posiada naramienniki.

Z budżetu województwa na pozyskania eksponatu zostało wydanych 15 tysięcy złotych. Jednak marszałek Wielkopolski Marek Woźniak uważa, że to niewysoka cena. - Ten dar jest kolejną cegiełką w budowaniu świadomości i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Uważam, że takie budowanie historii regionu powinno być jednym z priorytetów naszego województwa. Dlatego, gdy tylko dyrektor Jeziorowski odnalazł "ułankę", od razu zapadła decyzja o jej pozyskaniu - wyjaśniał Marek Woźniak.

Dyrektor muzeum nie chciał zdradzić, w jaki sposób natrafił na ślad "ułanki". Wiadomo tylko, że wcześniej znajdowała się na terenie Niemiec.

1. Pułk Ułanów
Ułani to jedna z najbardziej charakterystycznych formacji dla polskiego wojska.
Była to lekka jazda uzbrojona przede wszystkim w lance, a także w szable oraz broń palną. Po sukcesach tej formacji w wojnach napoleońskich podobne oddziały stworzyły niemal wszystkie armie świata. Z tych formacji później została utworzona lekka kawaleria pancerna, jak chociażby 1. Dywizja gen. Stanisława Maczka.
1. Pułk Ułanów był pierwszą tego typu jednostką w czasie Powstania Wielkopolskiego. W 1920 przyjął nazwę 15. Pułku Ułanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski