Podatki: W poszukiwaniu 1 procentu

  Podatki: W poszukiwaniu 1 procentu

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Miliony złotych z tytułu jednego procentu podatku leżą na kontach organizacji pożytku publicznego i nie mogą być wykorzystywane z powodu błędów urzędników. Tylko poznański oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego czeka na wyjaśnienie dotyczące darowizn w wysokości 120 tysięcy złotych.
  Niemal co roku zmieniają się zasady przekazywania wpłat z jednego procentu. Zmiany w rozliczeniach fiskalnych za 2008 rok miały ułatwić rozliczanie datków na podopiecznych organizacji społecznych. W tym roku w PIT-ach po raz pierwszy wprowadzono rubrykę, w której można było podać personalia osoby, na rzecz której przekazuje się swój podatek. Urzędy skarbowe miały w przelewach dla organizacji podawać, dla kogo adresowane są wpłaty.
  Równocześnie dane o wpłatach darowizn podatkowych miało zbierać Ministerstwo Finansów i opracowywać zbiorcze zestawienia wpłat. - Takie rozwiązanie miało ułatwić organizacjom pożytku publicznego rozliczanie wpłat - twierdzi Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.

  Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o członkach PTSR-u bezskutecznie czekających na dokonane na ich rzecz wpłaty. Okazuje się, że z wpłaconego dla nich jednego procentu nie mogą korzystać, nie z powodu złej woli kierownictwa organizacji, tylko z winy urzędników. Wprowadzone przez ministerstwo rozwiązanie, zamiast uprościć, znacznie skomplikowało sytuację wielu chorych.

  Na konto poznańskiego oddziału PTSR-u wpłynęło w tym roku z urzędów skarbowych z tytułu 1 procentu ok. 160 tys. złotych. Ale zaledwie czwarta część wpłat miała podane w tytule przelewu, dla jakiej osoby są te pieniądze. - Domyślamy się, że także część innych wpłat była deklarowana przez podatników na członków naszej organizacji, ale nie możemy ustalić, jakie to kwoty i dla kogo. Pieniądze zatem leżą na koncie. Kolejny miesiąc czekamy na wyjaśnienie sytuacji - mówi Jerzy Zawadzki, skarbnik organizacji.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo