Eurobiuro dla Poznania? Trwa wyścig o drugą filię

  Eurobiuro dla Poznania? Trwa wyścig o drugą filię

  Bogna Kisiel, Maciej Łosiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od prawie dwóch lat Poznań stara się o przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego. Obecnie trwa wyścig o utworzenie w Polsce drugiej filii po Warszawie między kilkoma miastami. W tym gronie są Szczecin, Lublin, Toruń, Kraków i Wrocław.
  - Jestem głęboko przekonany, że zgoda na zlokalizowanie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Poznaniu, w mieście uważanym za stolicę polskiego samorządu oraz za ważny akademicki ośrodek myśli europejskiej, byłaby odpowiedzią na realne potrzeby lokalnej społeczności - mówi prezydent Ryszard Grobelny.

  Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Poznań uzyskał poparcie trzech marszałków województw zachodniej Polski: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. A w staraniach o filię PE są przecież Szczecin oraz Wrocław.

  - Dla mnie osobiście najważniejsze jest, że inicjatywa ta jest wspólnym pomysłem samorządowych władz miejskich i wojewódzkich, którą wspierają także wielkopolscy posłowie do Parlamentu Europejskiego - podkreśla prezydent Grobelny. - Co więcej, dla naszej inicjatywy otrzymaliśmy w lipcu 2008 r. poparcie marszałków: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, jako że biuro zlokalizowane w Poznaniu mogłoby służyć mieszkańcom całej zachodniej części Polski.

  Do obietnic polityków należy jednak podchodzić z rezerwą. Okazuje się, że to, co deklarowali wcześniej, dzisiaj uległo modyfikacji. Marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński, który jeszcze ponad rok temu oficjalnie nie poparł starań Wrocławia, teraz - jak napisała wrocławska "Gazeta Wyborcza" - wystosował list do przewodniczącego PE Jerzego Buzka. Rozwodzi się w nim nad atutami stolicy Dolnego Śląska i zapewnia o gotowości propagowania działań instytucji europejskich. Z kolei "szef" zachodniopomorskiego Władysław Hasejko zachęca też do głosowania, ale na... Szczecin.

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech Grobelny da siedzibę NGO'som

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Taaa -na siedzibę informacji PE R.Grobelny znajdzie bez problemu siedzibę ...i to prestiżową ale już dla kilkudziesięciu organizacji pozarządowych na centrum inicjatyw społecznych jest problem!!!...rozwiń całość

  Taaa -na siedzibę informacji PE R.Grobelny znajdzie bez problemu siedzibę ...i to prestiżową ale już dla kilkudziesięciu organizacji pozarządowych na centrum inicjatyw społecznych jest problem!!!
  Skończ Waść i wstydu oszczędź!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo