Poznań: Poseł nie kłamał w oświadczeniu lustracyjnym,...

  Poznań: Poseł nie kłamał w oświadczeniu lustracyjnym, milicjant przed sąd

  Barbara Wicher

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Koniński poseł Tomasz Nowak (PO) nie kłamał w oświadczeniu lustracyjnym - taki wyrok wydał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu.
  - Nie ma żadnych dowodów na współpracę Tomasza Nowaka ze służbami specjalnymi. Nie istnieją dokumenty, na których on by się podpisał, wezwanie do współpracy, czy meldunki - tłumaczył sędzia Mariusz Sygrela. IPN odnotował bowiem, że poseł Nowak został w marcu 1989 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie "Aktor". Ten fakt według sądu nie świadczy jednak o tym by uznać parlamentarzystę za lustracyjnego kłamcę.


  Kłopoty ma jednak jeden ze świadków w sprawie Tomasza Nowaka. Zenon G., były milicjant zarejestrował bowiem Nowaka, ówczesnego kierownika górniczego domu kultury w Koninie, jako TW. Mężczyzna przyznał przed sądem, że Nowak nic o tym fakcie nie wiedział. Twierdził też, że rejestracja była formą ochrony Nowaka przed innymi funkcjonariuszami SB.

  - Sąd ma poważne wątpliwości by SB chciało chronić Tomasza Nowaka, zwłaszcza że został zarejestrowany dopiero cztery lata po incydencie, w którym zarzucano mu publiczne podeptanie Trybuny Ludu - dodał sędzia. Jego zdaniem nie było więc realnej potrzeby pozyskania Nowaka jako TW w dziedzinie sztuki i kultury.

  Działająca przy IPN Komisja ds. Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu postawiła Zenonowi G. zarzut bezprawnej rejestracji Tomasza Nowaka i fałszowania dokumentów. Były funkcjonariusz konińskiej bezpieki stanie niedługo przed sądem.

  Dzisiejszy wyrok jest nieprawomocny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo