Poznaniacy będą zbierać na wileńską Rossę

  Poznaniacy będą zbierać na wileńską Rossę

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Po raz dziesiąty artyści, politycy, biznesmeni, naukowcy i dziennikarze kwestować będą 1 listopada na poznańskich cmentarzach. Cel jest szczytny - odnowa cmentarza na wileńskiej Rossie.
  To najstarsza nekropolia w Europie i skarbnica naszej przeszłości. Na tym cmentarzu zostało pochowanych wielu wybitnych Polaków, o których pamięć nie powinna zaginąć. Niestety, wiele pomników chyli się ku upadkowi i nie ma kto zająć się ich renowacją. Brakuje na to funduszy. Wobec tego w 2000 roku ksiądz Edward Jaworski rozpoczął akcję zbiórki pieniędzy. Kiedy po raz pierwszy wybrał się do Wilna, jako proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Kazimierza, chciał pomodlić się przed jego relikwiami znajdującymi się w Wilnie.

  - Udało się nawet odprawić mszę po polsku. Proboszcz tamtejszego kościoła, Litwin, dał mi nawet polski mszał - opowiada ksiądz Jaworski.
  - Doktor Regina Jakubanas z Uniwersytetu Wileńskiego opowiadała nam wtedy, że Rossa wymaga wielu zabiegów konserwatorskich, a od śmierci Jerzego Waldorffa nie ma już żadnej pomocy ze strony Polski. Pomyślałem sobie wtedy, że Poznań plus Waldorff, plus Wilno równa się akcja zbiórki na renowację cmentarza na Rossie.
  Do tej pory udało się już sporo zrobić .

  - Odnowiony został grobowiec rodziny Malinowskich - opowiada ks. Jaworski. - Za pieniądze ze zbiórki wyremontowaliśmy między innymi unikatową kaplicę Gimbuttów zaprojektowaną przez Wiwulskiego, braci Binifratrów, Antoniego Marcinkowskiego, a także Kondratowiczów, gdzie pochowany jest także słynny lirnik Wileńszczyzny Władysław Syrokomla, Strumiłłów i Hermanowiczów. Teraz zbieramy na odnowienie mogiły Burzyńskich, która jest bardzo zrujnowana. Bez naszej pomocy ta nekropolia zniknie.

  Cmentarz położony jest na wzgórzu, prace remontowe są prowadzone w trudnych warunkach. Wszystkie materiały muszą być przenoszone na barkach ekipy. - Ale nie możemy przestać pomagać Rossie, bo tam są korzenie wielu Polaków - twierdzi ks. Jaworski.

  Na cmentarzach 1 listopada pojawią się znani poznaniacy i Wielkopolanie ze specjalnie oznaczonymi puszkami. Liczy się każdy grosz, bowiem z tych pieniędzy nie tylko odnawiane są grobowce na Rossie w Wilnie, ale także na Cmentarzu Zasłużonych na poznańskiej Skałce. Tym razem pieniądze z kwesty wykorzystane zostaną także do odrestaurowania grobowca Kaspra Kramarkiewicza, prawnika, hotelarza i filantropa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo