Konin: Zaadoptowali konia uratowanego od rzezi

  Konin: Zaadoptowali konia uratowanego od rzezi

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Frycek Koniński, bo takie imię nosi uratowany od rzezi koń, od dzisiaj jest pełnoprawnym mieszkańcem parku im. Fryderyka Chopina w Koninie. Rodzicami chrzestnymi zwierzęcia zostali: Małgorzata Waszak, wicestraosta koniński i Tadeusz Tylak, wiceprezydent Konina.
  Pieniądze na wykup konia w dużej części zebrali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Młodzi ludzie postanowili wziąć udział w programie "Święto Drzewa" organizowanego przez ogólnopolski Klub Gaja, które odbywa się pod hasłem "Zbieraj makulaturę - ratuj konie".

  - Bardziej niż o pieniądze chodziło o inicjatywę - mówi Agnieszka Niezabitowska, nauczycielka geografii w ZSEU w Żychlinie. - W trakcie zbiórki, ceny w skupie makulatury drastycznie spadły. Zdecydowaliśmy się na skup butelek i dzięki temu zebraliśmy aż 1800zł. - dodaje Niezabitowska.

  Wykup konia oscylował w granicach trzech tysięcy złotych. Brakującą sumę dołożyło konińskie stowarzyszenie "Eko-logiczni". Młodzież wspólnie z ekologami adopcją konia zaraziło władze miasta i powiatu.

  - To nie jest byle jakie zwierze. To jest koń, a konie są wpisane w historie naszego miasta od początku jego istnienia - mówi Tadeusz Tylak, zastępca prezydenta Konina. Wicestarosta Małgorzata Waszak dodaje, że w końcu koń jest w herbie obu samorządów.

  Frycek Koniński, a dawniej Elstar przyjechał do Konina aż z Bielska Białej. Jako koń sportowy przez kilka długich lat brał udział w zawodach. - Zdobyłam na nim komplet medali od brązowego do złotego - mówiła Julita Kasztelnik , poprzednia właścicielka konia.

  Pogarszający się stan zdrowia i wiek wykluczył Frycka z uczestnictwa w zawodach sportowych. Od czterech lat, koń jest na zasłużonej "emeryturze". Spędzi ją na przygotowanym specjalnie dla niego około 200 metrowym wybiegu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo