Kontener Art: Jak stworzyć miasto atrakcyjne na co dzień?

  Kontener Art: Jak stworzyć miasto atrakcyjne na co dzień?

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Chwaliszewo i Śródka to dziś dzielnice bez architektonicznego i społecznego kontekstu. O tym, jakie impulsy do rozwoju mogą im dać artyści rozmawiano wczoraj w siedzibie Kontener Artu na Chwaliszewie.
  Dyskusję zainicjowali Ewa i Zbigniew Łowżyłowie, którzy już po raz drugi stawiają w Poznaniu artystyczny kontener i wypełniają go treścią przy udziale wszystkich, którzy mają na to ochotę: twórców, ale i zwykłych mieszkańców miasta.

  - Bo to jest centrum pracy, a nie ekshibicjonizmu artystów. Pokazujemy, że takie miejsce jest potrzebne nie na dwa tygodnie, ale na co dzień - bo ludzie idą tam, gdzie ciągle coś się dzieje - mówili Łowżyłowie.

  Dlaczego potrzebne są pomysły na rewitalizację? - Zbudowana pod koniec lat 60. trasa szybkiego ruchu zrujnowała strukturę urbanistyczną Śródki, Chwaliszewa i wzgórza Św. Wojciecha. Miejsca te straciły łączność z centrum miasta i zaczęły podupadać - mówił Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji Wydziału Rozwoju Miasta. - Te miejsca nie powinny leżeć odłogiem - przekonywał Podbrez, pokazując zdjęcia z czasów ich świetności.

  Jednym z lekarstw może być sztuka, która przyciągnie najpierw mieszkańców, potem turystów i inwestorów - tu zebrani byli jednomyślni. Kontenerowa zabudowa to dla niej łatwe do zagospodarowania miejsce. Tym bardziej, że jak przypomniał Jakub Łazowy z zajmującej się tego typu obiektami firmy Touax Siko Polska, może ono stanąć nawet na cztery miesiące bez pozwolenia na budowę.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo